Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, Bingazi’de Halife Hafter ile Görüştü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere Dışişleri Bakanı Borris Johnson, dün gerçekleştirdiği Libya ziyareti kapsamında, Libyalı lider Halife Hafter ile görüşerek, Birleşmiş Milletler’in (BM) Libya’daki çözüm çalışmalarına destek vermesini istedi.

Johnson’un ziyareti, radikal güçlere karşı mücadele etmesinden dolayı Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Mısır tarafından desteklenen Hafter’in meşru bir aktör olarak kabul edildiğini gösteriyor.

Libya’nın doğusunda kazandığı askeri başarılarla etkisini artıran Hafter, BM tarafından desteklenen Ulusal Uzlaşı Hükümeti ile görüşmeyi reddediyor.

Ulusal Uzlaşı Hükümeti ise 2011 yılında Muammer Kaddafi’nin devrilmesinden sonra ülkede meydana gelen kaosu bitiremiyor. Ülkede devam eden savaş Uzlaşı Hükümeti’nin doğudaki gruplardan destek almasını engelliyor.

Libya’da 2014 yılından bu yana bir başkent Trablus’ta diğeri ülkenin doğusunda olmak üzere iki hükümet bulunuyor. Ülkedeki kaos nedeniyle Libya, en fazla mülteci veren iki ülkeden biri haline gelirken, DEAŞ, Libya’nın sahil kentlerinden Sirte’yi kendine merkez edinmiş fakat daha sonra kentten çıkarılmıştı.

Hafter ve Ulusal Uzlaşı Hükümeti Başkanı Fayiz Serrac, uluslararası güçlerin çabalarıyla ilki mayıs ayında BAE’nin başkenti Abu Dabi’de, diğeri ise Fransa’nın başkenti Paris’te olmak üzere iki kez siyasi müzakere masasına oturmuştu.

Paris’te yapılan müzakerelerde, iki taraf, ateşkes ilan edilmesi ve önümüzdeki yıl genel seçim yapılması konusunda anlaşmış fakat Hafter tarafı anlaşmaya yeterince uymamıştı.

Johnson, Libya ziyareti kapsamında, Hafter’e bağlı güçlerin temmuz ayında ele geçirdiği ülkenin doğusunda bulunan Bingazi kentinde bir araya geldi.

Toplantı sonrası bir açıklama yapan Johnson, Hafter’den BM Libya Özel Temsilcisi Gassan Selame’nin, 2015 yılında Ulusal Uzlaşı Hükümeti’nin kurulmasıyla sonuçlanan anlaşma çerçevesindeki çözüm çalışmalarına destek vermesini istediğini ifade etti.

Johnson, yaptığı açıklamada, “Hafter, siyasi çözüm çalışmalarında önemli bir rol oynadı. Kendisinden Paris’te verilen sözlerin tutulmasını ve sayın Selame tarafından yapılan çalışmaları desteklemesini istedim” şeklinde konuştu.

Devrik lider Muammer Kaddafi ile yaşadığı görüş ayrılığından sonra, 20 yıl boyunca Libya dışında sürgünde yaşamak zorunda kalan Hafter, Libya’daki en tartışmalı isimlerin başında geliyor. Libya’nın doğusunda ele geçirdiği birçok kentte belediye yönetimlerini değiştiren Hafter’e bağlı güçler, başkent Trablus’u ele geçirmeyi hedeflediklerini belirtiyor. Hafter’i eleştirenler ise ülkenin onun eliyle, Kaddafi günlerindeki duruma geri dönmesinden korktuklarını dile getiriyor.

Johnson, dünkü Libya ziyaretinde, başkent Trablus’ta Fayiz Serrac ile görüşmüş ve buradan Kaddafi yönetimine karşı uzun süre direnen Misrate kentine geçmişti.

Johnson, açıklamasında, “Libya’daki bütün taraflara, sorunlarını çatışmayla değil diyalogla çözmeye ve uluslararası kanunlara saygılı olmaya davet ettim” ifadelerini kullandı.