Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, Ruhani ile görüştü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, İran ziyaretinde İran’ın dini lideri Hasan Ruhani’yle İran asıllı bir İngiliz vatandaşının serbest bırakılması talebinde bulundu. Yine İran’ın nükleer faaliyetleri ve iki ülke arasında ekonomik ilişkilerdeki kısıtlamaların kaldırılması da konuşulan konular arasındaydı.

14 yılda İran’a 3. ziyaret

İngiltere Dışişleri Bakanlığı resmi sözcüsü, Bakan Johnson’un bu ziyaretinin, son 14 yılda İran’a dışişleri bakanı düzeyinde gerçekleştirilen üçüncü ziyaret olduğunu vurgulayarak tarafların ikili ilişkileri geliştirmek konusunda anlaştıklarını açıkladı.

Bakan Johnson Ruhani ile yaptığı görüşmede çifte vatandaşlık hakkına sahip kişilerle ilgili sorunlara değindi. Bunlardan birisi ailesiyle İran’ı ziyarete gelen Nazanin Zaghari- Ratcliffe’nin İran hükümetini devirmek suçlamasıyla tutuklanması olayı. Bakan, Ruhani’den söz konusu kadının serbest bırakılmasını istedi.

Rafcliffe’nin kocası: Bugün daha iyimserim

Öte yandan Zaghari- Rafcliffe’nin kocası, Sky News televizyon kanalına yaptığı açıklamada daha önce mahkemenin bir oturumunun ertelendiğini hatırlatarak, “Bugün daha iyimserim. Eşimin yılbaşı gelmeden önce evine dönmesini istiyoruz” dedi. Zaghari’nin eşi açıklamalarına şöyle devam etti; “Şüphesiz bakanın burada olması çok önemli. Yine de eşimin salıverilmesi için büyük değişiklikler gerekiyor. Buna rağmen eskiye oranla daha iyimser olduğumu söyleyebilirim”

İran basını görüşmenin içeriğine dair ayrıntılara fazla yer vermedi. Görüşmeyle ilgili İran devlet televizyonu şu bilgilere yer aldı; “Ruhani ile Johnson arasındaki görüşmeler ikili ilişkiler üzerinde yoğunlaştı. İran’ın nükleer faaliyetleri ve bölgesel gelişmeler konuşuldu.”

Rafcliffe’nin durumu İngiltere’nin iç meselesi oldu

Rafcliffe’nin İran’da tutuklu bulunması İngiltere’nin bir iç meselesi haline geldi. Geçtiğimiz ay Bakan Johnson, İran asıllı vatandaşlarının orada gazetecilik yaptığını fakat İran’ın buna inanmadığını söylemişti. Bu arada açıklamalarından dolayı davayı zora soktuğu için muhaliflerin istifasını istediği Johnson özür diledi.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı kaynaklarından elde edilen bilgiye göre Ruhani Johnson’a nükleer anlaşmadan sonra iki ülke arasındaki ilişkilerin istenen düzeye ulaşamadığını söyledi. Benzer eleştiriler geçtiğimiz cumartesi günü yapılan toplantıda İran Meclis Başkanı Ali Laricani tarafından da bakana iletildi. Laricani şöyle dedi; “ Diğer Avrupa ülkeleri sorunların çözümü için sizden daha fazla çaba sarf ettiler. Örneğin sizler Londra’daki İran elçiliğinin bankacılık sorunlarını çözemediniz.”