Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İngiltere Dışişleri Bakanı, Tahran’ı ziyaret etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, dün Tahran’da yürüttüğü temaslar kapsamında İranlı yetkililerle bir araya geldi. Hunt görüşmelerde nükleer anlaşmanın geleceği ve İran’ın bölgesel çatışmalardaki rolünün yanı sıra İran’da tutuklu olan İran-İngiltere çifte vatandaşların durumunu ele aldı.

Hunt, Tahran’daki müzakerelerin bitiminde Twitter üzerinden paylaştığı mesajda, İranlı yetkililerle Yemen’deki savaşın bitirilmesine yönelik Husi milislere hangi tür baskıların uygulanabileceğini görüştüğünü belirterek, İran’da tutuklu bulunan İngiliz vatandaşların bir an önce serbest bırakılması için Tahran’a ciddi anlamda baskı uyguladığını ifade etti.

Ziyaretin zamanlaması dikkat çekti

Hunt’ın İran ziyareti, AB ülkelerinin nükleer anlaşmada kalmayı sürdürmesi karşılığında Tahran’dan “bölgedeki faaliyetlerini gözden geçirmesi ve balistik füze programını durdurması” isteğini dile getirdiği bir dönemde gerçekleşti. Bu talepler aynı zamanda ABD yaptırımların hafifletilmesinin şartları arasında da bulunuyor.

Hunt, İran ziyareti öncesinde Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki (BAE) temaslarında Tahran’ın bölgedeki istikrarı tehdit eden faaliyetlerini görüşmüştü.

İran, Husilere silah tedariki sağlıyor

İngiltere Dışişleri Bakanlığı’ndan ziyaret öncesinde yapılan açıklamada Hunt’ın, Londra’nın BM bünyesindeki bir grup uzman tarafından hazırlanan ve İran’ın BM Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal ederek Husilere balistik füze ve silah temin ettiğini gösteren raporlardan derin endişe duyduğunu İran tarafına ileteceği belirtilmişti.

Hunt, İranlı mevkidaşı Muhammed Cevad Zarif ile gerçekleştirdiği görüşmede, Yemen’deki savaşı sona erdirme noktasında sarf edilen uluslararası çabalara ivme kazandırmanın gerekliliğine vurgu yaptığını söyledi. Bilindiği üzere İran, Husi milislere silah ve füze yardımları aracılığıyla destek veriyor.

“Yemen’de barışa doğru ilerlemeye çok kararlıyız”

azetecilere yaptığı açıklamada, Ortadoğu’yu “barut fıçısı” olarak niteleyen Hunt, “İran ana aktörlerden biri ve Yemen’de barışa doğru ilerlemeye çok kararlıyız. Şimdilik birinci önceliğimiz budur” dedi.

“Masum insanların hapsedilmesi kabul edilemez”

Hunt, İran ziyareti öncesinde yaptığı açıklamada, “İranlı yöneticilere önemli bir mesajı iletmek için gidiyorum: Masum insanların hapsedilmesi kabul edilemez ve diplomatik baskı unsuru olarak kullanılamazlar” demişti.

“Tahran anlaşma bağlı olduğu müddetçe Londra da anlaşmaya bağlı kalacaktır”

İngiltere Dışişleri Bakanı Hunt, İranlı mevkidaşı Zarif’e, “Tahran anlaşma maddelerine bağlı olduğu müddetçe Londra da anlaşmaya bağlı kalmayı sürdürecektir” mesajını ilettiğini belirtti.

Buna karşın Zarif, ikili görüşmede, “Ortak ilgi alanı olan konuların ele alındığını, özellikle bu kapsamda Avrupa’nın İran ile ticari ilişkilerde yumuşama konusunda verdiği sözlerin” görüşüldüğünü açıkladı. ABD, İran ile 2015 yılında varılan nükleer anlaşmadan tek taraflı çekildiğini ilan ettikten sonra Tahran’a yönelik yaptırımları yeniden yürürlüğe koymuştu.

“Hunt, Tahran’a ilk ziyaretini gerçekleştirdi”

İran basınına göre, görüşmelerin ardından ikilinin basın açıklamasında bulunmadıkları belirtildi. Hunt, birkaç hafta önce başladığı dışişleri bakanlığı görevi kapsamında Tahran’a ilk ziyaretini gerçekleştirdi.

İran resmi haber ajansı IRNA’nın aktardığına göre Hunt, İngiltere’nin nükleer anlaşmaya bağlı olduğunu ifade ettiği açıklamasında, Avrupa ülkelerinin ABD’nin yeniden hayata geçirdiği yaptırımları hafifletme çabalarını gündeme getirdiği bildirildi. Ziyaretten önce yaptığı açıklamada Hunt, “İran nükleer anlaşması, Ortadoğu’da istikrarın hayati bir bileşeni olmayı sürdürmektedir. Anlaşmanın varlığını sürdürebilmesi için anlaşmaya yüzde 100 bağlı kalınmasına ihtiyaç vardır” dedi.

İngiliz Dışişleri ziyaret öncesinde yaptığı açıklamada Hunt’ın İran’a insan hakları sicili konusunda baskı uygulayacağını ve İngiliz-İran çifte vatandaşlarının derhal serbest bırakılması çağrısında bulunacağını açıkladı.

Hunt, Şemhani ile de görüştü

İran Öğrenci Haber Ajansının (ISNA) bildirdiğine göre, Hunt ayrıca Tahran ziyareti kapsamında İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani ile görüştü.

Şemhani: Tüm senaryolara hazırız

Ajansın haberine göre Şemhani, İngiliz yetkiliyle görüşmesinde, “Avrupalıların, anlaşmayı kurtarması için daha hızlı hareket etmesi gerekir. Anlaşma öncesine dönüş de dahil olmak üzere tüm senaryolara hazırız” dediği aktarıldı.