Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İngiltere eski Kraliçesi Victoria hakkındaki tuhaflıklar | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Üzerinde güneş batmayan Britanya İmparatorluğu’nun en seçkin hükümdarlarından biri olan Kraliçe Victoria, Germen kökenli Hannover Hanedanlığı’na mensuptu.

Amcası 4. William’ın ölümünden sonra kraliçe seçilen ve son İngiliz hükümdarı olan Victoria, ülkedeki siyasi hayata damgasını vurdu.

Kraliçe Victoria, karar alma sürecinde başbakanlarla ya da ülkedeki siyasi partiler ve kuvvetlerle siyasi hayatta aktif rol oynadı ve her zaman tarafsız bir parti imajında görünmeye çalışıyordu.

1861’de kuzeni ve eşi Prens Albert’ın ölümünden sonra, kamusal hayattan geri çekilmeyi tercih etti. Fakat hayatını kaybettiği 1907’ye kadar görevine devam etti.

Kraliçe Victoria hakkında bilinmeyen bazı gerçekler;

Kuzeniyle evlenmek istedi

15 Ekim 1839’da Kraliçe Victoria, kuzeni Prens Albert ile evlenmek istedi. Son günlerinde yazdığı anılarında Albert’i şöyle anlattı, “Biz birkaç kez sarıldık. Çok nazikti ve o anın hayatımın en mutlu anı olduğunu hissettim.”

Victoria, 1840’da kuzeni Prens Albert ile evlendi. 1861’de ölen Prens Albert’le mutlu bir hayatı yaşadı. Victoria, eşinin kaybını kolayca atlatamadı ve uzun yıllar derin bir üzüntünün içine girdi.

Babası Victoria 1 yaşına girmeden öldü

Victoria, babasını hiç tanımıyordu. Daha bir yaşını doldurmadan önce, kızına tek bir anı bırakamadan ölmüştü. Bu, sonunda Krallığın tahtının üzerine çökecek olan korkunç trajediler dizisinin başlangıcıydı.

Doğduğu zaman, Victoria’dan bir kraliçe olmak için büyümesini bekleyen kimse yoktu.

Kralın dördüncü çocuğu olarak doğmuş, uzun veliaht listesinin gerisinde duruyordu. Üç amcası ve beş kuzeninin ölümüyle İngiltere tahtının varisi haline geldi.

Peynir Hediyesi

Kraliçe Victoria, Prens Albert ile evlendiğinde düğün hediyesi olarak 1 tonluk dev bir çedar peyniri hediye edilmiş, Kraliçe de kabul etmişti.

Piskoposlardan Korkması

Kraliçe Victoria, gençliğinde piskoposlardan ve peruklarından korkuyordu. Salisbury Piskoposu peruğu ile oynamasına izin verdikten sonra bu korkusundan kısmen kurtulabildi.

Başka çocuklarla oynamasına izin verilmedi

Victoria’nın annesi, Kral’ın etkisinden korkarak kızını kontrol edemediği için sekreteri John Conroy’a kızı üzerinde kontrol hakkı verdi.

Victoria beş yaşındayken Conroy’un sistemine girerek, tam bir kontrol altında yetişti. Prensesi dış etkenlerden uzak tutmak için sıkı emirler altında, akrabalarının çocuklarıyla, hatta Conroy’un kızıyla bile oynamasına izin verilmedi. Victoria bir dakika bile yalnız bırakılmadı. Dadısı, Victoria uykuya dalınca uyuyordu.

Hintçe Öğretmeni ile ilişkisi

Bir İngiliz yazar, Kraliçe Victoria ile Hintli öğretmen Abdulkerim arasındaki yakın ilişki hakkında daha önce açıklanmayan belgelere ulaştı.

Sharabani Paso tarafından derlenen, Kraliçe ile Müslüman bir Hint öğretmeni arasındaki güçlü ilişkiyi anlatan “Victoria ve Abdulkerim” adlı kitabın yeni baskısında referans olarak kullanılan bu belgeler Victoria’nın anılarının yer aldığı bir günlükten oluşuyordu.

Günlükte yazılanlar, Kraliçe Victoria’nın Abdulkerim’le olan ilişkisinin, kocası Prens Albert’in ölümünün ardından sevgilisi haline gelen İskoçlu uşağı John Brown’la olan ilişkisinden daha güçlü olduğuna dair spekülasyonları pekiştiriyor.

Anılar, Abdelkerim’in Kraliçe’nin yanında çalışmaya başladıktan sonra, işinin basit olduğunu düşünerek istifa ettiğini, fakat Kraliçe’nin ona kendisine yakın durması için yalvardığını ortaya koydu.

Çocuklarıyla gergin ilişkisi

Victoria’nın, Prens Albert’den dokuz çocuğu oldu. hamile olmaktan nefret eden Victoria, iğrenç olduğunu söyleyerek emzirmeyi hiç sevmezdi.

Çocuklarına karşı acımasızdı ve büyük oğlu Bertie (7.Edward) ile ilişkileri çok kötüydü. Kocasının ölümünden oğlu Bertie’yi sorumlu tuttu.

Suikast girişimlerine maruz kaldı

Victoria, en az 8 kez öldürülmeye çalışıldı. İlk suikast girişimi, tahtta kısa bir süre oturduktan sonra, 1837 yılında, tahtın varisi olan 4. George’un mirasçısı olduğunu iddia eden bir kişi tarafından yapıldı.

1840’da İngiltere’yi bir kadının yönetmesini uygun bulmayan bir kişi onu vurmaya çalıştı.

1872’de bir İrlandalı, Kraliçe Victoria’ya İrlanda’yı İngiltere’den kurtaracak bir belge imzalamaya zorlamak için silahla tehdit etti.