Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İngiltere Genelkurmay Başkanı: Rusya tehdit oluşturuyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere Genelkurmay Başkanı Sir Nik Carter, dün yaptığı açıklamada, Rusya’nın İngiltere’ye tehdit oluşturduğunu söyleyerek, hükümetin Rus tehdidine karşı orduyu daha fazla desteklemesi gerektiğini belirtti.

Carter, Londra merkezli, savunma ve güvenlik kuruluşu olan Royal United Services İnstitute Merkezi’nde yaptığı konuşmasında, Rusya’nın yeni bir silahlı stratejisi geliştirerek, düşmanlığını artırdığını ifade ederek, Rusya’nın Suriye savaşında uzun menzilli füzeler kullanabildiğini ortaya koyduğunu kaydetti.

“İstemezsek de kendimizi bir anda Rusya ile savaş halinde bulabiliriz”

Carter, “Durumu 1914’teki durumla kolaylıkla benzetebiliriz” diyerek, “Soğuk savaşının sona ermesinin ardından yeni neslimiz askeri mücadele seçeneklerini kaybetti. Ancak istemezsek de kendimizi bir anda Rusya ile savaş halinde bulabiliriz” ifadelerini kullandı.

Konuşmasında, Rusya’nın 2017 yılında gerçekleştirdiği askeri tatbikatlarının Kuzey Avrupa ülkeleri Kaliningrad ve Litvanya operasyonlarını konu aldığını belirten Carter, “Bu tehditlere şimdi karşılık vermeliyiz. Hiçbir şey yapmadan duramayız” değerlendirmesini yaptı.

Kremlin’in, 2016 yılı sonunda ABD’de gerçekleştirilen başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddialarına işaret eden Carter, Rusya’nın internet üzerinden batıya karşı savaş yürüttüğünü ima etti. Yıllardır askeri gücünde tasarrufa giden İngiltere’nin, yeniden orduya yatırım yapmaması halinde Rusya’nın askeri kapasitesine karşı koyma noktasında zorluklar yaşayacağını sözlerine ekledi.

Carter, konuşmasında, “Eğer askeri gücümüz düşmanlarımızın gücü kadar olmazsa bize karşı olan tehditleri savuşturmayı ya da bu tehditlere cevap vermeyi başaramayız” şeklinde konuştu.

İngiltere medyasında yer alan haberlere göre, Savunma Bakanı Gawin Williamson, İngiltere ordusunun bütçe payının artırılmasını talep etmişti. Carter’ın son açıklamalarının da Maliye Bakanı Phillip Hamond’a baskı oluşturacağı tahmin ediliyor.

İngiltere Siber Güvenlik Merkezi Başkanı Keiran Martin, ülkenin en iyi ihtimalle 2 yıl içerisinde kapsamlı bir siber saldırıyla karşı karşıya kalacağını söylemişti.

Ordunun bütçe payının artırılması taleplerine eski Savunma Bakanı Michael Fallon da katıldı.

Fallon, İngiltere’de diğer alanlara ayrılan bütçe payına kıyasla orduya ayrılan bütçe payının gerilediğini belirterek, “Savunma bütçesinin güçlendirilmesi için bu yıl 1.14 milyar euro tutarında bir bütçe ayırmalıyız. Bu bütçe payı önümüzdeki yılın bütçesi içinde 2.5 milyar euroya yükselmeli” dedi.

Konuya dair bir açıklama yapan İngiltere Hükümeti Resmi Sözcüsü ise Genelkurmay Başkanı Carter’ın dış tehditlere dair yaptığı açıklamanın, İngiltere’nin savunma siyasetinin yeniden gözden geçirilmesi kapsamında düşünüleceğini söyledi.

Sözcü, açıklamasında, “Birleşik Krallık, 2020-2021 döneminde 40 milyar euroya ulaşan savunma bütçesiyle Avrupa’nın en büyük, NATO’nun ise en büyük 5. savunma bütçesine sahip olan bir ülke konumuna gelecek” şeklinde konuştu.

Bütçenin İngiltere ordusunun askeri gücünü artıracağına vurgu yapan Sözcü, “Önümüzdeki dönemde ordu envanterine yeni uçak gemileri, denizaltılar, zırhlı araçlar ve savaş uçakları katılacak” cümlelerini kullandı.