Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Londra, İran asıllı İngiliz öğrencinin gözaltısı sonrası Tahran’dan acil açıklama talep etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nın verdiği bilgiye göre, Londra, British Council’da çalışan İran asıllı İngiliz vatandaşı öğrencinin gözaltına alınmasının ardından Tahran’dan konu ile ilgili acil açıklama talep etti.

Araştırma şirketi Daysart Consulting’in yöneticisi ve İran konusunda analist olan Mahan Abedin, bir aydan kısa bir süre içinde gözaltına alınanft ikinci İran kökenli İngiliz vatandaşı oldu.

https://turkish.aawsat.com/2018/05/article55395585/iran-ingiltereden-aile-ziyareti-icin-gelen-ogrenciyi-tutukladi

İngiltere Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, “İran ve İngiliz vatandaşlığı taşıyan çalışanımızın gözaltına alınmasında sonra, İranlı yetkililerden acil bilgi talep ettik” ifadelerini kullandı.

İngiltere’de ikamet ederek British Council’da çalışan İranlı öğrenci Aras Amiri de ailesini ziyaret etmek için Mart ayında İran’a gittiği sırada gözaltına alınmıştı.

British Council Sözcüsü, “Çalışanlarımızdan birinin İran’a özel bir ziyaret gerçekleştirdiği esnada gözaltına alındığını biliyoruz” diyerek, British Council’in İran’da bir temsilcisi olmadığını belirtti.

Son yıllarda İran asıllı birçok İngiliz vatandaşı İran’da gözaltına alındı. Bunun sebebi Tahran’daki yetkililerin çifte vatandaşlık hakkını tanımaması.

Tutuklular arasında, Eylül 2016’da rejime karşı düzenlenen gösterilere katıldığı suçlamasıyla 5 yıl hapis cezasına çarptırılan 38 yaşındaki Nazanin Zagari-Ratcliffe de bulunuyor.