Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İngiltere, İsrail’den ‘Demir Kubbe’ hava savunma sistemi alıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail askeri kaynakları İngiltere’nin İsrail’deki Rafael şirketinden gelişmiş hava savunma sistemi olan ‘Demir Kubbe’ savunma sistemini satın altığını açıkladı.

Kaynaklar, Falkland Adaları’nda, Arjantin saldırılarına karşı savunma amaçlı olarak konuşlandırılacak savunma sistemi için iki ülke arasında 78 milyon sterlinlik anlaşma yapıldığı bildirdi.

Anlaşmada yer alan bir yetkilinin açıklamasına göre bu karar, adalardaki güvenliğin artırılması amacıyla Buenos Aires ve Londra arasındaki gerginliğin artmasının akabinde iki yıl önce verilmiş ve 280 milyon sterlin bütçe ayrılmıştı.

İngiliz hava savunma sisteminin kontrolünde kullanılacak. Rafael şirketine bağlı Ambrest adlı küçük bir şirket tarafından geliştirildi.

Atlas Okyanusunun güneybatısında yer alan Falkland Adaları 776 küçük adadan oluşur. 12 bin kilometrekarelik bir alanı kapsar ve nüfusu sadece 3 bin kişidir. 1833’den bu yana İngiltere’nin kontrolü altındadır. Ancak Arjantin’in mülkiyet iddiasından sonra 1982 yılında çıkan savaşta İngiltere galip geldi.

İngiltere, petrol veya mineraller için sondaj çalışmalarına başladıktan sonra 2010 yılında yeniden savaş tehdidi altında kalan adalar için referandum yapıldı ve adalar İngiltere’ye bağlı kaldı. Fakat Arjantin sonucu kabul etmedi ve adalar üzerindeki hakkı konusunda ısrarcı oldu. İngiltere bu hamleye karşılık olarak adalardaki savunma sistemini güçlendirme kararı aldı.