Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İngiltere Kraliçesi, CHOGM Başkanlığı’na oğlu Charles’ı önerdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, dün açılışını yaptığı ve ülkesinin liderlik ettiği İngiliz Milletler Topluluğu Hükümet Başkanları Toplantısı’nda (CHOGM) çoğunlukla eski İngiliz kolonilerini içeren bu grubun başkanlığının oğlu Veliaht Prens Charles’a devredilmesini önerdi. İngiliz Milletler Topluluğu’na üye 53 ülkenin, bugün tartışmalı konuları ele almasını beklediğini belirtti.

Kraliçe Elizabeth, İngiliz Milletler Topluluğu liderlerinin oğlu Prens Charles’ı grubun bir sonraki başkanı olarak seçmesini umduğunu belirttiği açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“İngiliz Milletler Topluluğu’nun gelecek nesillere istikrar ve süreklilik sağlamaya devam etmesini ve 1949’da babam tarafından başlatılan bu çalışmanın başkanlığına Galler Prensi Charles’ın devam etmesine karar verilmesini umuyorum.”

CHOGM ülkeleri, söz konusu toplantıda plastik atıklardan kaynaklanan kirliliğin azaltılması için alınacak önlemleri tartıştı. Buckingham Sarayı’nın Büyük Salonunda gerçekleştirilen toplantıya İngiltere Başbakanı Theresa May, Hindistan Başbakanı Narendra Modi ve Kanada Başbakanı Justin Trudeau katıldı. Kraliçe 2. Elizabeth, 53 ülkenin devlet başkanlarına “Bizler birleşmiş en büyük gücüz. Yıldan yılda gücümüz daha da artıyor” dedi. Kraliçe 2. Elizabeth, İngiliz Milletler Topluluğu’nun girişimlerine ve denizlerin korunması için yapılan Mavi Anlaşma’ya atıfta bulunarak İngiliz Kraliyet Ailesi’nin böyle bir ‘rol oynamaktan’ gurur duyduğunu ifade etti.

53 ülke yetkilisinin bugün Windsor Saray’ında, bir araya gelip anlaşmazlıkların yanı sıra CHOGM’nin karşılaştığı zorlukları da ele alması bekleniyor.