Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İngiltere, Kudüs’ün ‘ortak başkent’ olduğu çözüme olan bağlılığını yineledi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson ile Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki, dün, Londra’da bir araya geldi.

Açıklamasında, İngiltere ile Filistin arasındaki ilişkiyi ‘güçlü ve çok eski’ ifadeleriyle tanımlayan İngiltere Dışişleri Bakanı Johnson, “İngiltere’nin Filistin halkını ve iki devletli çözümü desteklemesi konusundaki kararlılığını, barış görüşmelerinin yenilenmesine yönelik duyulan acil ihtiyacı ve İngiltere’nin Kudüs’ün statüsüne ilişkin net ve uzun zamandır devam eden tutumunu bir kez daha yineledim. Kudüs konusu, İsrailliler ile Filistinliler arasında müzakere edilmiş bir çözümle belirlenmelidir ve Kudüs, nihai olarak İsrail ve Filistin devletlerinin ortak başkenti olmalıdır” ifadelerini kullandı.

Görüşme yapıcı geçti

Filistin Dışişleri Bakanı Maliki ile bir araya gelerek iki ülke arasındaki ilişkinin daha da güçlendirilmesi konusunda ortak isteği ele almaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Johnson, görüşmenin yapıcı geçtiğini belirtti.

Johnson, 2018 yılı ve sonrasında da Maliki ve Filistinli dostlarıyla iyi ilişkileri sürdürmeyi sabırsızlıkla beklediği ifade etti.

İngiltere’nin bu tutumunun vurgulanması, geçtiğimiz ay Beyaz Saray’dan yaptığı bir televizyon konuşmasında, Kudüs’ün, İsrail’in başkenti olarak kabul edildiği ve ABD Büyükelçiliği’nin Tel Aviv’den Kudüs’e taşınacağını duyuran ABD Başkanı Donald Trump’ın tutumuna karşı bir meydan okuma olarak görüldü. ABD Başkanı Trump’ın açıklamasından iki hafta sonra acil oturumla Birleşmiş Milletler (BM) toplantısı düzenlendi. Trump’ın ABD’nin mali destek sağladığı ülkelere bu yardımları kesebileceği tehdidinde bulunmasına rağmen BM’de yapılan oylamada Filistin lehine karar çıkmış ve 128 ülkenin oyu ile Trump’ın kararı reddedilmişti.