Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İngiltere: Müttefiklerle görüşme yapmak için güvenli bir hat gerekli | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Londra/Şarkul Avsat

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt göreve geldiğinden bu yana Avrupa Birliği müttefikleriyle farklı yollardan temas kurabilmek için yeni bir hat oluşturulması gerektiğini söyledi.

Geçtiğimiz Temmuz ayında Dışişleri Bakanı olarak atanan Jeremy Hunt, “Dünyanın dört bir yanında bulunan Dışişleri Bakanları, Whatsapp üzerinden iletişim kuruyorlar. Bu günlerde diplomatik çalışmaların çoğu bu şekilde gerçekleşiyor ve bu benim için şaşırtıcı. Güvenli bir telefon hattı üzerinden konuşmak daha akıllıca, hem böylece konuşabileceğimiz kişi sayısını arttırabiliriz” dedi.

Londra’da düzenlenen bir konferansta konuşan Hunt, İngiltere’nin ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda gibi istihbarat ekipleriyle iletişim kurması için güvenli hatlar kullanması gerektiğini belirtti.

Bu ağa Japonya, Fransa ve Almanya’nın da eklediğini açıklayan Hunt, “Bu, önemli ittifakların güçlenmesini sağlar” dedi.

Konuşmasında İngiltere’nin gelecekte dünya üzerinde önemli değişiklikler yapmaya hazır olduğunu belirten Bakan, bu kararın Avrupa Birliği’nden ayrılma konusu olmasına da değindi. Tüm bunların yanı sıra Hunt ilk defa, İngiltere’nin AB dışında yeni ticaret anlaşmaları yapmak için büyükelçilerin kullanılacağını söyledi.