Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İngiltere Parlamentosu’nda ‘Kürdistan Bölgesi: Zor Bir bölgede Stratejik Müttefik’ isimli panel düzenlendi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere Parlamento Konferas salonunda “Kürdistan Bölgesi: Zor Bir bölgede Stratejik Müttefik” Başlığı altında bir panel düzenlendi.

İngiltere Parlamentosu’nda Kürt İlerleme Merkezi, Kurdistan24 ve İngiliz Daily Telgraphy Gazetesinin organize ettiği panele İngiltere Muhafazakar Parti milletvekili Jack Lopresti ve İngiliz Parlamentosu Kürt Dostları Grubu Başkanı Gary Kent başkanlık etti.

Katılımcılar arasında ise şu isimler yer aldı:

Parlamento’nun Kürt kökenli Milletvekili ve Dış İlişkiler Komisyonu Kürdistan Grubu Sorumlusu Nedim Zehawi, Irak Kürdistan Bölgesel Hükümeti İngiltere Temsilcisi Karvan Cemal Tahir, Kürdistan 24 TV Genel Yayın Yönetmeni Nureddin Waisy ve akademsiyen Ranç Alaaddin.

Milletvekili Lopresti, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasını oylamaya sunan Brexit referandumu ile ve Kürdistan’ın bağımsızlığına ilişkin referandumu karşılaştırdı.

İngiltere Muhafazakar Parti milletvekili konuşmasında Peşmergenin DEAŞ’la mücadele ederken sadece Kürdistan’ı değil bütün dünyayı savunduğunu vurgulayarak Peşmergeye teşekkür etti.

İngiltere Parlamentosu’na Kürdistan’ın bağımsızlık referandumunu desteklemesi ve referandumu izlemesi için Kürdistan’a gözlemci heyet göndermesi çağrısında bulunan Lopresti, “Doğrudur, İngiltere hükümeti Kürdistan’a lojistik ve insani açıdan destek sunmaktadır ama bizce bu yeterli değildir. Londra’nın Kürdistan’a her alanda daha fazla destek olması gerekiyor.” dedi.

İngiltere Parlamentosu Kürt Dostluk Grubu Başkanı Gary Kent’in moderatörlüğünü yaptığı panelin açılış konuşmasını yapan Kürdistan hükümeti İngiltere Temsilcisi Karwan Cemal Tahir, Kürdistan’da 25 Eylül’de gerçekleşecek bağımsızlık referandumunun Kürdistan halkının geleceğini tayin etmesi ve Erbil’in Bağdat’la gelecekteki ilişkilerini şekillendirmesi açısından önemli olduğunu vurgulayarak, bağımsızlığın, Kürdistan’da katliamların bir daha yaşanmamasının garantisi olacağını söyledi.

Bağımsızlığın, Kürtlerin tarihsel sorunlarına çözüm getireceğinin altını çizen Karwan Cemal Tahir, Irak’ın hiçbir zaman farklılıkları kucaklayan, birlik içinde bir devlet olmadığını ifade etti.

Terör örgütü DEAŞ’la mücadelede Peşmerge ve Kürdistan yönetiminin rolüne de vurgu yapan Tahir, İngiltere’nin DEAŞ’la mücadeleden dolayı Peşmerge güçlerine ve Kürdistan’a desteğini artırması gerektiğini söyledi.

Karwan Cemal Tahir’in ardından söz alan Kurdistan24 Genel Yayın Yönetmeni Noreldin Waisy, Kürdistan’ın bağımsızlığının Kürdistan’ın yanı sıra bölgeye de huzur ve güven getireceğini söyledi.

ABD’nin askeri müdahalesiyle Saddam rejiminin devrildiği 2003 yılından beri Bağdat’taki hükümetlerin yazılan yeni Irak anayasasını uygulamadıklarını ifade eden Waisy, “Bağdat, başından beri kendi anayasasını ihlal etti.” dedi.

Bağımsızlık çerçevesinde Erbil-Bağdat ilişkilerinin gelişimini de değerlendiren Noreldin Waisy, Bağdat’ın Kürtleri hiç bir zaman birinci vatandaş olark görmediğini dile getirerek, Bağdat’ın Kürdistan’a karşı Şii milisleri kullanabileceğini söyledi.

Rang Aladdin Ortadoğu’daki devletlerin çöküşü, Kürtlerin Irak devletinden bağımsızlığa doğru bir yol çizmesine doğru yeni bir siyasi gerçeklik yarattığını, vurguladı. Ankara’nın Kürtlerin bağımsızlığı konusunda esnekliğine değindi, ayrıca konuşmasında Türk hükümetinin Kürdistan bölgesini sadece ekonomik bir ortak olarak değil, aynı zamanda topraklarını koruyan güçlü bir tampon bölge olarak gördüğünü belirtti.

İngiltere Parlamentosu’nun Muhafazakar Partili Kürt Parlamenteri Nedim Zehawi ise DAİŞ’e karşı mücadelesinden dolayı Peşmergeye teşekkür ederek başladığı konuşmasında Kürdistan’ın bağımsızlık referandumunun bir sorun olarak görülmesinin doğru olmadığını söyledi.

Kürdistan’ın bölge güvenliği için büyük bedellere karşılık muazzam bir mücadele yürüttüğünün altını çizen Zehawi, Kürdistan’ın kendisini korurken aynı zamanda bölgenin huzur ve güvenliğine en büyük katkıyı sunduğunu ifade etti.

Bağımsız Kürdistan’ın Avrupa açısından büyük bir enerji kaynağı olacağını da vurgulayan Zehawi, Kürdistan halkının kendi kaderini tayin etme istemine herkesin saygı duyması gerektiğini söyledi.

Soru-cevap bölümünde, Milletvekili Lopresti’ye, İngiltere’nin, Kürdistan bağımsızlığı için oy kullanması halinde İngiltere hükümetinin Kürdistan’daki durum ile Türkiye arasındaki ilişkileri nasıl ele alacağı soruldu.

Lopresti soruyu “Hükümetin resmi bir sözcüsü olmasa da, Birleşik Krallık’taki diğer müttefik ülkeler için zorluklara rağmen hükümetin kendi kaderini tayin hakkına ilişkin Kürt yanlısı bir tutum alması gerektiği düşünülüyor.” şeklinde cevapladı.

Konuşmacılara Kerkük’ün demografik yapısı ve Kerkük’teki azınlık hakları soruldu. Tahir, Irak ordusunun geri çekilmesinden ve Kürt Peşmerge güçlerinin kontrolü devraldığından bu yana kentteki güvenlik durumunun önemli ölçüde arttığını ifade etti. Nurettin Waisy ise “Türkmenlerin çoğunluğu da Kürdistan bölgesini destekliyor” dedi.