Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İngiltere, Rusya ile ilişkilerini düzeltmek istiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Londra/Şarku’l Avsat

İngiltere Başbakanı May, Rusya’nın yeni bir rota belirlemesi, uluslararası anlaşmaları ve güvenliği tehdit eden saldırıları durdurması halinde ülkesinin Moskova ile “farklı bir ilişki kurmaya” hazır olduğunu belirtti.

İngiltere Başbakanı Theresa May gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya ile gerilen ilişkilerden rahatsız olduğunu belirterek, Kremlin’in yeni bir rota belirlemesi, uluslararası anlaşmaları ve güvenliği tehdit eden saldırıları durdurması halinde Londra’nın Moskova ile görüşmeye hazır olduğunu açıkladı.

May açıklamasında, “Uluslararası bir topluluk olarak dünyadaki kuralları desteklemeye istekli olduğumuzu göstermeye devam edeceğiz. Bir yıl önce söylediğim gibi Rusya ile aradığımız ilişki bu değil. Rusya’nın uluslararası anlaşmaları ve güvenliği baltalayan saldırıları durdurduğu takdirde onlarla farklı bir ilişkiye açığız. Rusya’nın bu yaklaşımı benimseyeceğini umuyoruz. Onu seçerse karşılığını veririz” dedi.

Geçtiğimiz yıl Moskova’nın seçimlere müdahale ettiğini iddia ederek tepki gösteren May, Salisbury kentinde Rus casus ve kızının zehirlenmesi olayında Moskova’ya karşı eleştirilerinin dozunun artırarak yaptırım kararı aldıklarını açıklamıştı.