Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İngiltere: Rusya, Skripal’ı zehirleyecek güç, amaç ve motivasyona sahip | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere Başbakanı Theresa May dün Moskova’yı Sergey Skripal’ı zehirlemekle suçladı. Rusya’nın bunu gerçekleştirmek için yeterli güç, amaç ve motivasyona sahip olduğunu söyledi.

Danimarka Başbakanı Lars Lökke Rasmussen ile bir araya geldikten sonra açıklamada bulunan May yaşananlarda Rusya dışında herhangi bir tarafı gösteren makul bir neden olmadığını söyledi. May “Başka hiçbir ülkenin bunu yapmak için bir nedeni yok” dedi.

İngiltere ve müttefikleri, Rus ajan Sergey Skripal ile kızı Yuliya’nın sinir gazı Noviçok ile zehirlenmesinden Rusya’yı sorumlu tutuyor. Noviçok terimi, 1970ler ve 1980lerde Sovyetler Birliği tarafından geliştirilen ileri seviyedeki sinir gazı grubu için kullanılıyor.

May açıklamasında Rusya’nın özellikle muhalifleri hedef alan “devlet öncülüğünde suikastlar” geçmişi olduğunu söyledi. İngiltere Başbakanı, Rusya’nın Avrupa’nın güvenliği için ‘birkaç cephede birden ortak tehdit’ olduğunu belirtti. Aynı zamanda Rusya’nın Danimarka’da “elektronik casusluk ve seçimlere müdahalede bulunduğu” suçlamasını yöneltti.

Rusya, İngiltere’nin ve ABD istihbaratının Skripal suçlamalarını reddediyor. Bu durum Rusya ve Batı devletleri arasında diplomatik gerginliklere neden oldu.

66 yaşındaki Sergey Skripal ve 33 yaşındaki kızı Yuliya halen hastanede ve hızla iyileşmeye devam ediyor.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Sergey Skripal ve kızı Yuliya’nın zehirlenmesi üzerine sınır dışı edilen diplomatları karşılayarak, “Rusya’nın tehditlere asla boyun eğmeyeceğini” söyledi.

ABD, AB, NATO ve birçok ülke Skripal’in zehirlenmesinden sonra 150’den fazla Rus diplomatı sınır dışı etti.

Moskova’daki diplomatlara konuşan Lavrov “Bildiğiniz gibi, uygun şekilde yanıt verdik ve asla tehditlere boyun eğmeyeceğiz. Kimse Rusya’yla böyle bir üslupla konuşamaz” diyerek diplomatlara yurtdışındaki çalışmalarından dolayı teşekkür etti. Moskova, saldırının Rusya’ya karşı yürütülen benzeri görülmemiş bir provokasyon olduğunu tekrarladı. Rusya’nın Washington büyükelçiliğinde çalışan Konstantin Rogozin, ABD makamlarının söz konusu davada adeta bir çocuk gibi davrandıklarını söyledi. Rogozin, AFP’ye verdiği demeçte “ABD’deki onurlu insanlar bize çok iyi davrandılar. Fakat iktidardaki insanlar halen halktan uzak” dedi.