Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İngiltere, sığınmacıları kapsayan destek programını genişletiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere, ‘En savunmasız Suriyeli mültecilerin yerleştirilmesi’ programı kapsamında genişlemeye gidildiğini ve programın Iraklı, Filistinli ve Suriye’de kalan ve savaştan kaçıp çevredeki ülkelere sığınan diğer mültecileri de kapsadığını duyurdu.

Dubai merkezli, İngiltere hükümetine bağlı Basın ve Bölgesel Haberleşme Merkezi’ne ait raporda, Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin, bölgedeki mültecilerin ihtiyaçları doğrultusunda yerleştirilmeleri için daha farklı  bir programa ihtiyaç duyulmakta. Bu  ihtiyacı karşılamak için yapılan öneriler ışığında, ana hatlarda değişim olmaksızın 20 bin mülteciyi karşılayabilecek bir pilanlama yapıldığı belirtildi.

Rapor, programın kapsadığı Suriyeliler dışındaki mültecilerin sayısını bu aşamada belirtmedi. Ancak şunu ekledi, “Yerleştirilen Suriyeli mültecilerin sayısına göre, diğer mültecilerin sayısı daha az.”

Savaştan kaçan Suriyeliler’den AB ülkelerine büyük bir göç dalgası yaşandı. 2014 ve 2016 yılları arasında Avrupa’ya kaçan yaklaşık 1 milyon 600 bin göçmen ve mültecinin büyük bir kısmı Suriyeli.

İngiltere İçişleri Bakanı Amber Rudd açıklamasında, “Milliyeti ne olursa olsun Suriye’deki savaştan kaçan mültecilerin en zayıflarına destek olmaya odaklanmamız önemli” dediği belirtildi.

İngiliz hükümeti 2015 yılından 2020 yılına kadar Ortadoğu ve Kuzey Afrika’dan 20 bin Suriyeli’nin yerleştirileceği sözünü vermişti.
Şu an 7 binden fazla Suriyeli yerleştirme programı çerçevesindeki mülteci, İngiltere’ye ulaşmış durumda. Mültecilerin milliyetleri konusunda ise rapor, bu program çerçevesinde herhangi bir milliyetin özel statüye konulmayacağını açıklıyor.