Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İngiltere, şüpheli Rus fonlarını açığa çıkarmak için prosedürlerini sıkılaştırdı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere Güvenlik Bakanı Ben Wallace, bugün yaptığı açıklamada, yolsuzluğa karıştığından şüphelenilen zengin Rusların, Birleşik Krallık’taki organize suçla mücadele kapsamında varlıklarının kaynağını netleştirmek zorunda kaldıklarını ifade etti.

Wallace, ‘The Times’ gazetesine, yetkililerin bu hafta boyunca şüpheli varlıkları, kaynakları açıklığa kavuşuncaya kadar el koyup elinde tutmak için kullanacakları yeni prosedürlerin, yürürlüğe girdiğini belirtti.

‘Hayatı size dar edeceğiz’

İngiliz Bakan, hükümetin, Birleşik Krallığı sığınak olarak kullanan, yolsuzluk yapan politikacı ve uluslararası suçlulara karşı sert yaptırımlar uygulamak istediğini ifade etti. Wallace konu hakkında yaptığı açıklamada, “ Size ve mülklerinize ulaştığımızda hayatı size dar edeceğiz” dedi.

Yetkililer İngiltere’de her yıl yaklaşık 90 milyar pound (127 milyar dolar) tutarında yasadışı kara para aklandığını tahmin ediyor.

Paravan şirketler Rus paralarını akladı

Rusya konusunda Wallace, geçtiğimiz Eylül ayında yayınlanan ‘Laundromat’ (kara para aklama) isimli bir soruşturmanın, İngiltere’de bulunan birçok paravan şirket, Batılı bankalar aracılığıyla Rus paralarını aklandığını belirtti.

‘Asla izin vermeyeceğiz’

Wallace, “Londromat sayesinde, Rus devletinin konuyla ilgisi olduğunu biliyoruz. Ne yaptıklarını biliyoruz ve bunun tekrarlanmasına asla izin vermeyeceğiz” dedi. İngiliz Bakan ayrıca yerel ve uluslararası olarak tanınan bu şahısları hedef alacaklarının sözünü verdi.

Yeni prosedürler, İngiliz makamlarının 50 bin poundu (70 bin 565 dolar) aşan ve kaynağını açıklayamayan kişilerin mülkiyetini dondurmasına ve el koymasına olanak sağlıyor.

Wallace, milletvekillerinin yüksek maaşlar almadıklarını ve Londra’da büyük bir ev alan herhangi bir milletvekilinin ödeme kaynağını açıklama zorunluluğu olduğunu belirtti.