Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İngiltere, Suriye’de ölen askerin kimliğini açıkladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere Savunma Bakanlığı’ndan cumartesi günü yapılan açıklamada, DEAŞ örgütü ile mücadele kapsamında Suriye’de bulunan ve perşembe günü düzenlenen saldırıda ölen askerin Çavuş Matt Tonroe olduğu açıklandı. Çavuş Matt Tonroe’nun gösterdiği ‘cesarete’ övgüde bulunuldu.

DEAŞ ile mücadelede ölen ilk İngiliz asker

33 yaşındaki Çavuş Matt Tonroe’nun Paraşüt Alayı 3. Taburda görev yaptığı ve DEAŞ örgütüne yönelik yürütülen mücadelede ölen ilk İngiliz askeri olduğu belirtildi.

Bakanlık, Perşembe günü bir bombanın infilak etmesi sonucu hayatını kaybeden İngiliz askerin, ABD güçleri içerisinde çalıştığını açıkladı. İngiltere’nin kuzeybatısındaki Manchester şehrinden olan Tonroe’nun geçmişte Afganistan ve Ortadoğu’da görev yaptığı belirtildi.

ABD ve İngiliz yetkililer tarafından cuma günü yapılan açıklamalarda, patlamanın Suriye’nin kuzeyindeki Münbiç’te meydana geldiği kaydedildi. Patlamada İngiliz askeri Tonroe’nun yanı sıra uluslararası DEAŞ ile mücadele koalisyonundan bir ABD askerinin daha öldüğü, 5 askerin yaralandığı aktarıldı.

Uluslararası, DEAŞ ile mücadele koalisyonu 2014’ten bu yana, Suriye ve Irak’ta DEAŞ’a karşı savaşan güçlere silah, eğitim ve diğer bir takım desteklerde bulunuyor. Tonroe’nun hizmet verdiği birimin komutanı yaptığı açıklamada, “Ülkesine gururla hizmet etti. Üst düzey bir askerdi. Savaşta da kanıtladığı gibi, isteyerek riskler aldı. Daha fazla çalışmaya her zaman hazırdı. İşini yaparak övgüye layık bir şekilde cesaretle öldü. Onun kaybetmek bizi üzdü” şeklinde konuştu.

İngiltere Savunma Bakanı Gavin Williamson, yaptığı açıklamada, Tonroe’nun İngiltere’ye ‘büyük bir ayrıcalık’ sunduğunu ve son derece cesur bir asker olduğunu söyledi. İngiliz Savunma Bakanı, Çavuş Tonroe, İngiltere’nin değerlerini ve özgürlüğünü korumak, ülkesinin güvenliğini sağlamak için savaştı. Onun cesaretini ve ülkesine bağlılığını asla unutmayacağız” ifadelerini kullandı.