Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İngiltere, Brexit sonrası için tasarı yayınlayacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere’nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğinden çıkmasının (Brexit) ardından AB ile ticari ilişkilerin nasıl olacağına dair görüş ayrılıkları artarken, İngiltere hükümetinden çarşamba günü yapılan açıklamada, ülkenin Brexit ile ilgili stratejisini içeren tasarının önümüzdeki haftalarda yayınlanacağı açıklandı.

İngiltere’nin Brexit Bakanı David Davis, ‘Beyaz belge’ olarak adlandırılan tasarının, hükümetin pozisyonlarının ayrıntılı, iddialı ve doğru açıklamalarını içerdiğini ve referandumdan bu yana AB’nin en önemli belgesi olduğunu ifade etti.

Bakan Davis, bu tasarı ile İngiltere’nin gelecekteki dünya sahnesinde üstleneceği role dair vizyonları çerçevesinde AB ile ilerideki ilişkilerine olan bağlılıklarını ifade edeceklerini belirtti.

Önümüzdeki günlerde yayınlanacak

İngiliz basınında yer alan haberlerde, önümüzdeki ay yapılacak Avrupa zirvesinden önce yayınlanacak tasarının yaklaşık 100 sayfa olacağı aktarıldı. Brexit için yayınlanan ilk Beyaz Belge, Şubat 2017’de Davis’in, İngiliz hükümetinin ‘cesur ve iddialı bir ticaret anlaşması’ için çabalayacağına dair verdiği sözün ardından gelmişti.

“Çalışmalar hakkında herkesi bilgilendirmek isteriz”

Öte yandan, Adalet Bakanı David Lidington çarşamba günü BBC’ye verdiği demeçte, “Bu çalışma, AB ile aramızdaki derin ve iç içe geçmiş özel ortaklık çerçevesinde başbakanlık vizyonunu sonuçlandırmak üzere hükümetin çeşitli kısımları tarafından yürütülen büyük bir çalışma. Bu çalışmanın ayrıntıları hakkında herkesi bilgilendirmek isteriz” dedi.

Brexit sonrası dönemle ilgili olarak AB ile ticaret ilişkilerine dair Başbakan Theresa May hükümetindeki bölünmelere rağmen bu önemli belgenin duyurusu yapıldı.

Gümrük vergisi konusu

Diğer yandan çarşamba günü yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında Başbakan May ile hükümetin bazı bakanları arasında önerilen düzenlemeler konusundaki fikir ayrılıklarının giderilmesi konusunda başarısız olundu.

İngiltere, kendi gümrük kapılarından AB’ye geçen belirli mallar üzerinden Avrupa Birliği adına gümrük vergisi toplayacağı, kendi malları için ise kendi tarifelerini uygulayacağı ‘gümrük tarifesi ortaklığı’ seçeneğini tercih ediyor. İkinci seçenek ise, ‘maksimum kolaylıklar’ olarak adlandırılan gümrük denetimini en alt seviyeye indirmek için teknolojiyi kullanmak. Ancak bu seçeneğin, ilki kadar uygulanma olasılığı bulunmuyor.

Brüksel’den tepki

Bununla birlikte Brüksel, ‘alaycı bir fikir’ olarak nitelendirdiği Başbakan May’ın Brexit sonrası ticari ilişkiler düzenlemelerine dair vizyonunu kınadı.

Sorunları daha da içinden çıkılamaz hale gelirken, Bakan Davis, Başbakan May’ın tercih ettiği seçeneğin uluslararası hukuka aykırı olacağını söylediğini belirtti.