Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İngiltere, yalan haberler ile mücadele edecek bir birim kurdu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere Başbakanı Theresa May’ın Sözcüsü dün yaptığı açıklamada İngiliz hükümetinin ‘yalan ve uydurma haberler’ ile mücadele için yeni bir birim kuracağını duyurdu. Sözcü, kurulacak birimin amacının söz konusu haberleri ülkedeki sosyal tepkileri tetiklemek için kullanmayı amaçlayanları engellemek olacağını belirtti.

Sözcü basına verdiği demeçte şu ifadeleri kullandı:

“Manipule haberler çağında yaşıyoruz. Hükümet, bu karmaşık ve iç içe geçmiş sorunları çözmek için ulusal güvenlik alanında iletişimi daha fazla kullanacak. Ulusal güvenlik iletişim birimi kurarak mevcut yetenekleri geliştireceğiz. Birimin görevi yalan bilgi ve haber ile mücadele etmek olacak. Birim, düşmanlarımızı caydıracak ve önceliğimiz olan ulusal güvenliğimizi koruma altına almamıza yardımcı olacak. Sahte haberler çağında yaşıyoruz. Hükümet ulusal güvenlik alanındaki bu karmaşık zorluklara daha verimli yöntemleri kullanarak yanıt verecek.”

May, daha önce Rusya’yı ülkedeki seçimlere müdahale etmekle itham etmiş, Rus resmi basın organlarını da Batı kurumlarını baltalamaya yönelik manipüle haberler yayınlamakla suçlamıştı.

Rusya ise İngiltere’de haziran 2016’da düzenlenen referandum ve ABD Başkanlık seçimlerine müdahale ettiği yönündeki iddiaları reddetmişti.