Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İngiltere yargısı, terör propagandası yapan Suriyeli mühendisi engelledi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere Newcastle Crown Mahkemesi, bir Facebook kullanıcısını birçok defa yayınlanan uyarılara rağmen sayfa aracılığıyla terör örgütü DEAŞ’ın propagandasını yaparak örgütü desteklemekle suçladı.

Suriye asıllı mühendis Abdul Rahman el-Şarbati, Suriye’deki çatışmalarla ilgili yasalarını ihlal eden paylaşımları dolayısıyla sosyal paylaşım sitesi Facebook’tan çok sayıda uyarı aldı, daha sonra ise profili kalıcı olarak engellendi.

Profili daha önce de birçok defa engellenmiş olsa da (32 yaşında ve evli olan) Suriyeli mühendis, geçtiğimiz Şubat ayında bir günde 5 bin takipçi sağlayan 6 “terör içerikli gönderi” yayınladı.

İngiliz mahkemesi ise, bir intikam saldırısında öldürülen ve askeri üniforma içerisinde görünen terör gönderileri hakkında inceleme başlattı. Propaganda kapsamında, Suriye’deki askeri eğitim kamplarında yetişen çocukların da görüntüleri yer alıyor.

Terörle mücadele güçlerinin, İngiltere’nin Sunderland bölgesinde yer alan Nobel sokağındaki evine baskını sırasında güvenlik güçleri el-Şarbati’nin cep telefonuna el koydu. Baskın sırasında Abdul Rahman el-Şarbati’nin evinde “elde kolayca üretilen patlayıcılar” başlıklı bir kılavuz ele geçirdi.

120 sayfalık şok edici dosya, patlayıcıların üretimi için de ipuçları içeriyor.

Öte yandan savcılar, mahkemedeki duruşma sırasında görüntülerin, bireyleri “terör eylemlerine teşvik etmeyi” amaçladığını savundu.

Aynı şekilde el-Şarbati, paylaşımlarına dair bir soruya, “Tek yaptığım sadece haberleri yayınlamak” şeklinde yanıt verdi. Mahkeme ise zanlı hakkında, terör propagandası yapma ve terör faaliyetleri içeren belgeler barındırma da dahil toplam 6 suçlama yöneltti. Yaklaşık 3 saat süren duruşma sırasında ise el-Şarbati, İsa Mesih olduğunu iddia ederken, mahkeme de zanlının eylemlerini kınadı.

Sunderland Üniversitesi mezunu olan mühendis Abdul Rahman el-Şarbati’nin bir psikiyatra danışmasının ardından hakkında önümüzdeki Aralık ayında nihai hüküm verilecek.

Aynı şekilde hakim, zanlının akli durumunu incelemek üzere duruşmaya üçüncü bir uzman çağırırken mahkemede, el-Şarbati hakkında belirli bir teşhis koyamayan psikologlar da dinlendi.

Bu çerçevede Savcı Dean Bausson, mahkemede zanlının 24 Ocak- 26 Şubat tarihleri arasında Facebook aracılığıyla 400 farklı paylaşım yaptığını, bunların 70’inin DEAŞ, 40’ının da “şehitlik” ile ilgili olduğunu açıkladı.

Savcı, Facebook yönetiminin birçok defa sayfanın kurallarının açık bir şekilde ihlal edildiği ve sayfanın kapatılacağı hususunda uyarıda bulunduğunu belirtti. Terör propagandası niteliği taşımasına rağmen genç mühendis, Facebook yönetimini sayfasını yeniden açmaya ikna etmeyi başardı, ancak aynı davranışı sergilemeyi de sürdürdü.