Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İngiltere, Yemen’deki Bahailer konusunda endişeli | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Yemen’de İran destekli Husi milislerin kontrolü altında bulunan bölgelerdeki Bahailerin durumundan endişe ediyor.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, İngiltere’nin Husilerin Bahai dinine mensup kişiler hakkında yürüttüğü duruşmalar hakkındaki raporlardan derin kaygı duyulduğu bildirildi.

Yapılan açıklamada, aralarında 8 kadın ve çocuğun da bulunduğu 24 Bahainin, idam cezasına çarptırılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı belirtildi.

İngiltere’nin inanç ve özgürlükler elçisi Lord Ahmed ise Husilerin kontrolü altındaki yerlerde yaşayan Bahai topluluğunun dini inançları nedeniyle yargılanmasının, uluslararası insan haklarının ihlali olduğunu belirtti. Lord Ahmed, “Keyfi gözaltılar ve Husiler tarafından gözaltına alınan Bahailerin kötü muameleye maruz kalmaları, bizim için büyük bir endişe kaynağıdır. Bu kötü muameleyi kınıyoruz. Bu endişeleri Husilerle doğrudan görüşmek ve tutuların serbest bırakılması için ortaklarımızla yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Ayrıca ortaklarımıza önümüzdeki hafta düzenlenecek İnsan Hakları Konseyi’nde bu konuda güçlü bir tutum sergilemeleri için çağrıda bulunuyoruz” şeklinde konuştu.