Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İngiltere’de ‘Bir Müslümanı Cezalandırma Günü’ mektupları korku yarattı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere’de Müslüman karşıtı grupların ‘Bir Müslümanı Cezalandırma Günü’ eylemine çağrı için ülkenin dört bir yanına bıraktıkları mektuplar, yetkilileri harekete geçirdi. Terörle mücadele birimleri, mektupları olası nefret suçu olarak değerlendirerek soruşturma başlattı.

Polis, 3 Nisan’ı ‘Bir Müslümanı Cezalandırma Günü’ ilan eden mektupların ülkenin birçok yanına yayıldığını belirtirken, Londra ve Birmingham’daki insanlar bu mektupların evlerine ulaşmasıyla çok şaşırdıklarını söyledi.

‘Müslümanlara karşı şiddet ödüllendirilecek’

Mektuplarda, Müslümanlara karşı şiddet eylemleri gerçekleştirenlere ‘ödül’ sözü veririrken, sözlü taciz, bir kadının başörtüsünü çıkarma ve bir camiyi havaya uçurma gibi şiddet içeren eylemlerin de bir listesi yer alıyor.

The Independent gazetesinde yer alan habere göre, Müslümanlara yönelik şiddet eylemlerinin listelendiği mektupta bir de ‘bir Müslümanı sözlü taciz etmek 10 puan, Müslüman bir kadının eşarbını başından çekmek 25 puan, bir Müslümanın yüzüne asit atmak 50 puan gibi bir puanlama tablosu görülüyor.

Polis sözcüsü, Kuzeydoğu polisi ve terörle mücadele güçlerinin şu anda soruşturmayı koordine ettiğini ve soruşturmaların sonuçlarının bekleneceğini söylerken, herhangi bir saldırıdan endişe duyan herkesin derhal yerel polisle iletişime geçmesi gerektiğini vurguladı.

Ülkedeki Müslüman karşıtı eylemleri izleyen Tell Mama UK adlı kuruluş, şu ana dek Londra, Bradford, Leicester ve Cardiff gibi kentlerde mektupları alanların kendilerine ulaştığını açıkladı.

Tell Mama UK Direktörü Iman Atta, Müslümanların kendilerini güvende hissetmediğini söyleyerek, “Bazı Müslümanlar çocuklarının sokakta oyun oynamasının güvenli olup olmadığını soruyor” diyerek, mektupların ülkedeki Müslümanlar arasında korkuya neden olduğunu kaydetti.