Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İngiltere’de bir öğretmen ‘çocuklardan oluşan’ bir ordu kurmakla suçlanıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiliz Mahkemesi, bir okulda din öğreticisi olarak çalışan öğretmen Ömer Ahmed Hakkı’yı  görevini suistimal ederek terörist saldırılar düzenlemek üzere çocuklardan oluşan bir ordu kurmakla suçladı.

Polis tarafından yapılan açıklamaya göre, Ömer Ahmed Hakkı (25), “Londra’daki şirketler ve topluluklara yönelik kaos oluşturacak bir saldırıda kullanılmak üzere çok sayıda çocuğa radikalizm aşılamaya çalıştı” denildi.

İngiliz vatandaşı olan ve Londra’nın doğusunda yaşayan Hakkı, çocuklara verdiği din derslerinde ‘şiddet, terörizm ve radikalizm’ içeren videolar izletti. Ayrıca çocukların polis memurlarını bıçaklayan teröristleri taklit etmelerini sağladı.

Londra’daki Old Bailey Mahkemesinde Hakkı ile birlikte Ebu Tahir Me’mun (29) ve Muhammed Ubeyd (27) de adlı vatandaşlar da tutuklandı.

“Evinde birçok eğitim kitabı ele geçirdik”

Londra Polisi Terörle Mücadele Birimi Başkanı Dean Haydor olay hakkında şu değerlendirmelerde bulundu; “Hakkı, Avrupa ve Westminster saldırılarından esinlenen tehlikeli bir adamdı. Masum insanları öldürmek için çeşitli silahlar, hançerler, bombalar ve büyük arabalar kullanarak aynı anda birkaç saldırılar planlamak istedi. Evinde birçok eğitim kitabı ele geçirdik. Yazdığı değerlendirmelerine bakıldığı zaman planlarının uzun vadeli olduğu açıktı. Yıllar sonra planının uygulama niyetinde… O zaman eğitim bitmiş olacak ve aralarında çocukların da bulunduğu bir orduya sahip olacaktı” şeklinde konuştu.

Mahkemede delil olarak sunulan bir telefon mesajında, Hakkı, Habib adındaki birine, dini bir eğitim kurumu olan ‘Misbah el- Ma’rake’de’ 16 çocuğa radikalizm aşılaması nedeniyle yönetici olduğunu söylüyordu.

İngiliz okul gözlem kurumu ‘Ofsted’, Hakkı öğretmenin çalıştığı okulda yaptıkları denetimden sonra değerlendirmesinde kurumu ‘mükemmel’ olarak nitelendirdi. Bu değerlendirme tartışmalara neden

Camide askeri eğitim

Diğer araştırmalar, Hakkı’nın yaşları 11-14 arasında değişen 55 çocuğa Ripel Road camisinde askeri eğitimi verdiğini ortaya koydu.

Haydon, “Uzman memurlar çocukları sorguladığında, Hakkı’nın onlara idam sahneleri de dahil olmak üzere radikalizm, terörizm ve şiddet içeren videolar izlettiğini söylediler. Çocuklar ayrıca Hakkı’nın onlara polis- terörist oyunları oynattığını ve bu oyunda çocukların polisleri öldürünceye kadar bıçakladıklarını söylediler” şeklinde konuştu.

Çocukların, teröristlerle bağlantılı olduğunu anlamaları nedeniyle Hakkı’dan çok korktuklarına dikkat çekildiği soruşturmada, yaptıklarını herhangi birine anlattıkları takdirde onları kötü bir sonun beklediğini söyleyerek tehdit ettiği de ifade edildi. Çocukların Hakkı’nın sırrını ifşa etme konusunda kendisinden gerçekten çok korktukları da belirtildi.

Hakkı, terör saldırıları planlama konusunda birçok suçla itham edildi. Daha önce, radikal kişilerin yararına dört defa bilgi toplamada bulunduğunu ve terör bildirisi yayınladığını itiraf etmişti.