Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İngiltere’de Brexit tasarısı resmen yasalaştı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılmasını düzenleyen yasa, İngiliz parlamentosunda meydana gelen tartışmaların ardından bugün kabul edildi.

Avam Kamarası Başkanı, bu sabah Kraliçe 2. Elizabeth, Başbakan Theresa May’ın Temmuz 2017’de kendisine gönderdiği ve İngiltere Parlamentosu tarafından onanan metni imzaladığını açıkladı.

İngiliz mevzuatı İngiliz yasalarına dahil edilecek

İngiltere’de ‘Kraliyet onayı’, yasamanın son adımı olarak kabul edilirken, Brexit hakkındaki zorunlu yasa, Krallık’taki kurumlara bloktan ayrıldıktan sonra normal şekilde çalışmaya devam etme olanağı sağlıyor. Böylece Londra’nın korumak istediği bütün İngiliz mevzuatı İngiliz yasalarına dahil edilecek.

Yasa, İngiltere’nin 29 Mart 2019 tarihinde yerel saatle 23.00’da AB’den çıkışını onaylıyor.

Zorlu süreç geride kaldı

Geçtiğimiz Eylül ayında gözden geçirilmeye başlanan metin parlamentoda kabul edilene dek zorlu bir süreçten geçti. Hükümet Brexit’e yön verecek çeşitli sorunlar yaşarken bir kısmı da hala devam ediyor.

May, geçtiğimiz hafta parlamentonun çıkış sürecindeki rolüne son bir imtiyaz tanıyarak, kalma yanlısı olan muhafazakâr milletvekillerini yanına çekmeyi başardı. Söz konusu vekiller, Brüksel ile anlaşma konusunda son sözün parlamentoda olmasını talep ediyorlardı.