Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İngiltere’de İran merkezli Press TV’nin İşçi Partisi’nin toplantısına alınması kriz yarattı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere ana muhalefetini temisil eden İşçi Partisi (LP), Londra yönetimi tarafından 2012’de illegal kabul edilen İran merkezli Press TV’nin bir parti toplantısına alınmasıyla ilgili soruşturma başlattı.

Partinin Londra Kuzey Enfield İlçe Temsilciliği, Avam Kamarası’ndaki İngiltere-İsrail Dostluk grubunun başkanlığını yapan ve Filistin davasına verdiği destekle tanınan LP lideri Jeremy Corbyn’in en şiddetli eleştirmenlerinden biri olan milletvekili Joan Ryan’ın güvenoyunun geri çekilmesini oylama toplantısı düzenledi.

Ryan, kendisinin güvenoyunun az bir farkla geri çekildiği toplantının İran TV’si tarafından görüntülenmesinden haberdar olduktan sonra İran Press TV’nin toplantıyı görüntülemesinden rahatsızlık duyduğunu belirtti.

LP Enfield İlçe Başkanı Siddo Dwyer, İran televizyonunun toplantıya nasıl katıldığına dair acil bir soruşturma yürüteceğini ve toplantıda olup bitenleri yayınladığı için İran Basın Televizyon kurumuna resmi bir şikayette bulunacağını söyledi. Dwyer “İranlı bir televizyon ekibinin çekim amacıyla toplantıda bulunduğu hiçbirimizin aklına gelmedi. Toplantıdan önce herkesi kayıt yapılmaması konusunda uyarmıştık, ama görmezden geldiler” ifadelerini kullandı.

LP milletvekillerinin çoğu, olanlar karşısındaki şaşkınlığını dile getirdi. Parti Başkan Yardımcısı Tom Watson da İran’ın İngilizce yayın yapan devlet televizyonunun toplantı sırasında, parti toplantısını Twitter hesabından canlı olarak yayınlamasına inanamadığını ifade etti.
İngiltere’deki medya çalışmalarını organize eden heyet (OFCOM), basın yayın politikasının ve kararlarının İngiltere’de değil de Tahran’da alındığı ortaya çıktıktan sonra İngiltere’deki “Press TV” kanalının çalışmalarını yasaklamıştı. Kanal, yasaklanmasından bir yıl önce 100 bin İngiliz sterlin tutarında (yaklaşık 130 bin dolar) para cezasına çarptırılmıştı.

Öte yandan Press TV’nin sözcüsü ise CNN’e, toplantının kamuya açık olduğunu, hiç kimsenin çekimlerini engellemediğini ve hatta çekim yapılmamasına karşı bir uyarının da yapılmadığını söyledi.

İşçi Partisi (LP) İcra Komitesi, parti liderine yöneltilen iç eleştiriler ve bazı parti üyelerinin Yahudi düşmanlığıyla mücadele etmek için gerekli eylemi yapmamakla ilgili suçlamalar konusunda birkaç ay boyunca devam eden bir tartışmanın ardından geçtiğimiz Salı günü, parti ilkelerinde uluslararası anti-Semitizm tanımını esas almayı kabul etmişti. Komite, Yahudilere yönelik ihlallere karşı, Uluslararası Holokost’u Anma Birliği’nin antisemitizm tanımını referans olarak kabul etme kararı almıştı. Ancak eleştirmenler, Uluslararası Holokost’u Anma Birliği’nin anti-Semitizm kavramı için esas aldığı bazı örneklerin, İsrail Devleti’nin eleştirilmesine engel olabileceğini söylemişti.

İşçi Partisi, partiden iki kişinin ifadelerinin İsrail karşıtı olarak kabul edilmesi gerekçesiyle üyeliğinin askıya alınması sonrasında geçen hafta “anti-semitizm”in nasıl engelleneceği konusunda bir soruşturma başlatmıştı. Parti içinde, “anti-semitizm” kavramı hakkındaki tartışma aylar boyunca devam etmişti. Filistin’i destekleyen aktivistlerden biri olan LP lideri, geçtiğimiz aylarda tutumunu savunmak zorunda kalmıştı.