Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İngiltere’de İslamofobi, endişe verici şekilde artış gösteriyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere Müslüman Konseyi (MCB), geçen yıl Londra’nın kuzeyindeki Finsbury Park Camisinde teravih namazından çıkan Müslümanları hedef alan saldırının yıldönümünde yaptığı açıklamada, nefret suçlarında artış gözlemlendiğini ifade etti.

“İslamofobi endişe verici şekilde arttı”

MCB, İngiltere’nin çeşitli şehirlerinde dağıtılarak halkı şiddete çağıran ‘Müslümanları cezalandırma günü’ adı verilen ırkçı mektupların ve camilerin yakılmasını anımsatarak, İslamofobi’nin endişe verici şekilde arttığını belirtti.

Londra’da geçen yıl 1 kişinin öldüğü, 11 kişinin de yaralandığı terör saldırısının birinci yıldönümünde birçok siyasetçinin de katıldığı bir anma töreni düzenlendi.

Saygı duruşunda bulundular

Islington Belediyesi’nde düzenlenen anma törenine katılanlar, saldırıda hayatını kaybeden tek kişi olan Makram Ali’nin ailesinin yanında bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

“Asla başaramayacaklar”

Anma törenine katılan muhalefetteki İşçi Partisi’nin lideri Jeremy Corbyn, “Bizi ırkçılıkla bölmek isteyenler asla başaramayacak. Hep birlikte kalacağız ve bizi asla bölemeyecekler” diyerek toplumun gösterdiği birlik ve beraberlik ruhunun herkese ilham verdiğini söyledi.

May: Bu saldırının amacı bizi bölmek

İngiltere Başbakanı Theresa May de saldırının yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, bunun herkese yönelik yapılmış bir saldırı olduğunun altını çizdi. May, “Tüm terör eylemlerinde olduğu gibi bu saldırının da amacı bizleri bölmekti. Ancak bunun gerçekleşmesine izin vermeyeceğiz” ifadesini kullanarak, bunun ibadet eden masumları hedef alan korkak bir saldırı olduğunu dile getirdi.

Geçtiğimiz yıl Finsbury Park Camii yakınındaki saldırıyı gerçekleştiren 48 yaşındaki Darren Osborne isimli saldırgan, 43 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.