Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İngiltere’de Müslümanlara yönelik nefret suçları son bir yıl içinde ikiye katlandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Avrupa’da İslamofobi artmaya devam ediyor. İngiliz The Independent gazetesi, İngiltere polisinin verdiği son verileri yayınladı. Haberde, 2017 yılı içerisinde camilere yönelik nefret suçlarının sayısının bir önceki yıla kıyasla ikiye katlandığı bilgisi verildi.

Gazete, 2017 yılının mart ile temmuz ayları arasında Müslümanların ibadet yerlerine yönelik yaklaşık 110 nefret suçunun işlendiğini belirtti. Ancak 2016 yılının aynı dönemine kıyaslaysa bu suçların sadece 47’isinin kaydedildiği ifade edildi.

Gazete, Press Association ajansından “Gözlemlenen nefret suçlarının en belirgin biçimlerinin, bomba kullanarak tehdit etme, tahrip eylemleri ve saldırganlıklar” olduğunu aktardı.

Öte yandan polis, raporunda camilere karşı nefret suçlarının sayısındaki en büyük artışın, İngiltere’nin Kuzey-Batı bölgesinde bulunan Manchester şehri polisinin kaydettiğini belirtti.

Polis, şehrin bu yıl Mart ve Temmuz ayları içerisinde 9 nefret suçuna tanık olduğuna, geçen yıl ise hiçbir olayın meydana gelmediğini ifade etti. Polis, Manchester’daki nefret suçlarının sayısındaki artışı, Mayıs ayında yaklaşık 22 kişinin ölümüyle sonuçlanan, DEAŞ örgütünün üstlendiği terör saldırısına atfetti.

İngiltere’de Müslümanlara yönelik saldırıları gözlemlemek amacıyla kurulan sivil toplum örgütü Tell MAMA projesinin verilerine göre Manchester şehrinde düzenlenen saldırının ardından bir hafta boyunca nefret suçlarının oranının yüzde 471 oranında artış gösterdiği, olaydan bir önceki hafta ise hiçbir olay yaşanmadığı kaydedildi. Tell MAMA, 2013 yılının Mayıs ayından bu yana İngiltere’de Müslümanların ibadet yerlerine yönelik 100’den fazla saldırı olduğunu vurguladı.

İşçi Partisi’nin Gölge İçişleri Bakanı Diane Abbott’ın konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Bu rakamlar çok endişe verici, herhangi bir dini grup ya da azınlığa yönelik yapılan saldırılar son derece çirkin” ifadesi kullanıldı Müslümanlara yönelik yapılan saldırıların herkes tarafından kınandığı kaydedildi.

Haziran ayında Londra’daki Finsbury Park Camii yakınlarında bir saldırgan, kullandığı kamyonetle kaldırımda yürüyenleri ezmişti. Manchester’daki bir İslam merkezi de Temmuz ayında çıkan şüpheli bir yangın nedeniyle ağır hasar almıştı.

Nüfusu 65 milyon olarak tahmin edilen İngiltere’de 3 milyonun üzerinde Müslüman yaşıyor.