Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İngiltere’de öldürülen Mısırlı öğrenciye yapılan saldırının görüntüleri ortaya çıktı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısırlı öğrenci Meryem Mustafa’nın dostları kaybettikleri arkadaşları için İtalya’nın başkenti Roma’daki okulunda anma töreni düzenlerken Mustafa’nın ailesinden gelen video görüntüleri saldırı anını ortaya çıkardı. İngiliz gazetelerine göre, görüntülerde, Meryem Mustafa’nın çevresini saran bir grup kadın çığlık atarak genç kıza saldırıyor.

18 yaşındaki Meryem Mustafa, 2 Mart 2018’de İngiltere’nin Nottingham kentindeki bir sokakta 10 İngiliz kız tarafından çevresi sarılarak darp edildi.

İtalya vatandaşı Mısır asıllı öğrenci Meryem Mustafa’nın öldüğü haberi İtalyan basını tarafından duyuruldu.

İtalyan yetkililer, olayla ilgili bağımsız bir soruşturma başlattı. Meryem Mustafa’nın beyin kanaması geçirmesine rağmen İngiltere’deki hastaneden neden taburcu edildiği soruşturuluyor.

Mısırlı makamlar, dövülerek öldürülen Mısır asıllı Mustafa’nın soruşturmasının takip edileceğini vurguladı. Mısır Dışişleri Bakanlığı’ndan perşembe günü yapılan açıklamada suçluların gözaltına alınması ve cezalandırılması için soruşturmanın devam ettiği kaydedildi.

Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Ebu Zeyd, Bakanlığın Londra’daki büyükelçilik ve konsolosluk aracılığıyla kızın ailesi ile temas kurduğunu aktardı. Mısır’ın Londra Başkonsolosu Alaaddin Yusuf’un Meryem Mustafa’nın ölüm haberini alır almaz kızın ailesinin yaşadığı Nottingham kentine giderek aileye destek olduğu ve taziyelerini ilettiği kaydedildi. Başkonsolos’un ayrıca Meryem Mustafa’nın ailesinin isteği üzerine cenazenin Mısır’a nakli için gerekli tüm işlemleri başlattığı belirtildi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson cuma günü Twitter üzerinden yayınladığı mesajda, “Mısır asıllı öğrenci Meryem Mustafa’nın İngiltere’deki ölümünden büyük üzüntü duydum. Meryem’in sevenlerine başsağlığı dilerim. Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri’ye Nottingham polisinin davayı araştırdığını ilettim” ifadelerini kullandı.

Nottingham polisi, olayı soruşturan müfettişlerin halen dava üzerinde çalışmaya devam ettiğini ancak bunun ırkçı bir saldırı olup olmadığına ilişkin hiçbir bilgi olmadığını açıkladı.

Meryem’in babası Muhammed Mustafa, polisin saldırıdan iki gün sonra soruşturma başlattığını belirterek bu gecikme nedeniyle kızı Meryem komaya girmeden önce kendisiyle olaya ilişkin konuşamamalarına neden olduğunu söyledi.

Baba Mustafa, kızının ölümüne ilişkin soruşturmada ‘adaletli olunmasını’ istediğini vurguladı.