Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İngiltere’den, aşırılıkla mücadele etmeyen internet şirketlerine yaptırım uyarısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere Ulusal Güvenlik Bakanı Ben Wallace, aşırılık ve terörle mücadelede işbirliği yapmamaları durumunda, ülkesinin internet devleri ve sosyal paylaşım sitelerine vergiler vasıtasıyla yaptırım uygulamayı planladığını söyledi.

Wallace, İngiltere’nin internet ortamında beslenen radikal terörizm tehditine karşı çok savunmasız olduğuna dikkat çekerek, kamu güvenliğinden önce kar sağlamayı düşünen internet şirketleri için “Sabır hızla tükendi” ifadelerini kullandı.

Bakan, aşırılık içerikli içeriğin önlenmesi veya şifrelenmesi yoluyla sosyal paylaşım şirketleri aracılığıyla engellenmesinin, vergi mükelleflerine milyonlarca sterline mal olacağını söyledi.

Wallace, internet ortamında aşırılık odaklı içerik paylaşanların polis ve kolluk kuvvetlerinden kaçamayacakları konusunda uyararak, vergilerin ödenmesinin bu kanun ve işbirliğinin uygulanması için bir araç olduğunu belirtti.

“İşbirliği yapmıyorlarsa, vergi motive edici bir yol olacaktır”

Ulusal Güvenlik Bakanı, “İçerikler üzerinde daha fazla insan kontrolü olmalı ve büyük şirketler işbirliği yapmıyorsa, vergi bu içeriği durdurmaları yönünde, onları harekete geçirmek için motive edici bir yol olacaktır” dedi.

Sunday Times gazetesi, bu uyarıları takiben İngiliz parlamenterlerin Facebook ve Twitter gibi sosyal ağ siteleri aracılığıyla yanlış haberler yayınlandığı gerekçesiyle bu platformları eleştirdiğini belirtti.