Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İngiltere’den Facebook’a 500 bin pound ceza | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Facebook’un kişisel verilerin seçimlerde kullanılmasına izin vermesine yönelik tartışmalar ve davalar sürüyor. Son olarak Londra yönetimi şirkete ceza verilmesine karar verdi.

İngiltere Bilgi Komiseri Elizabeth Dunham, veri koruma kanununun ihlali nedeniyle Facebook şirketine para cezası uygulayacaklarını açıkladı.

Ele geçirilen kişisel verilerin siyasi kampanyalarda kullanılmasına yönelik yürütülen soruşturmaya yönelik bilgi veren Dunham, 590 milyar dolar piyasa değeri olan Facebook şirketine 500 bin pound ceza kesileceği bilgisini verdi.

Facebook’un kullanıcı verilerini koruyamadığı için yasayı ihlal ettiğine dikkat çeken Dunham, bireyleri veri analizi yapmak için kullanan yeni teknolojilerin seçim kampanyası yürüten gruplara seçmenlerle bağlantı kurma olanağı sağladığını ancak buna izin verilmeyeceğini söyledi.

Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg, Cambridge Analytica’nın 87 milyon Facebook kullanıcısının verilerini kullandığına dair suçlamalara ilişkin Amerikalı ve Avrupalı siyasetçilerin karşısında ifade vermişti.

Facebook’un üst düzey yetkililerindenIrene Egan bir süre önce yaptığı açıklamada “Cambridge Analytica hakkındaki iddiaları araştırmak için 2015 yılında eyleme geçmeli ve daha fazla çaba harcamalıydık” ifadelerini kullanmıştı.