Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İngiltere’den, Husi ve Salih güçlerine çağrı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen’in İngiliz Büyükelçisi Simon Shirklev, Husi ve Salih güçlerini BM elçisi İsmail Veled Şeyh Ahmed’in çabalarına cevap vermeye ve önerilerini dikkate almaya çağırarak, Yemen’deki insani durumdan onları sorumlu tuttu.

Shirklev, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, Husiler ile Genel Halk Kongresi Partisi’ne (Salih) yol açtıkları insani durumu iyileştirmeleri için çağrıda bulundu. Büyükelçi, krizden çıkılacak tek yolun siyasi çözüm olduğunu ve çözüm için ‘imkânsız değil’ yorumunu yaptı. İngiliz büyükelçisi, “Siyasi çözüm, tüm tarafların ön koşulsuz yapıcı katılımını gerektirir, bu hala mümkün. Çatışmanın askeri bir çözüm bulacağına inanmıyoruz, bu nedenle bütün partileri bir anlaşma yapmak için derhal müzakere masasına oturmalarını istiyoruz” dedi. Yemen’deki durumun ‘trajik’ ve “ülkenin şimdiye kadar gördüğü en büyük insani felaket olduğuna inandığından, görüşmeler yoluyla çözüm arayışının öncelik olduğunu söyledi. Büyükelçi, “Krizin, Yemen halkı üzerindeki insani etkileri şok edici. Gıda ve ilaç gibi temel ihtiyaçlara ulaşımın engellemesi hoş karşılanamaz” dedi.

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur el Hadi’nin çağrılarından biri olan, ‘Yemen Dostları Birliği’nin faaliyete geçirilmesi hakkında, “Birliğin, ‘Ulusal Diyalog Konferansı’ hazırlıkları aşamasında Yemen halkına yardım etmeyi kabul eden bir grup arkadaş ve uluslararası ortak tarafından kurulduğunu ve halen mevcut krizde Yemen’e yardımcı olduklarını dile getirdi.

Büyükelçi, el-Hudeyde önerisinin, ülkeye daha fazla yardım getirme ve Yemen’deki herkesin etkileneceği maaş krizinin çözüm yolunu açma fırsatı vereceğini söyledi.

İngiltere’den Yemen’e 139 milyon sterlinlik yardım

İngiltere, 2018/2019 yılı için 127 milyon sterlini insani yardım olmak üzere, Yemen’e 139 milyon sterlinlik bir yardım ayırdı. Bu yardım, İngiltere’yi Yemen’in en büyük üçüncü insani yardım donörü haline getirmektedir. Büyükelçiye göre İngiltere, geçtiğimiz seneye göre önemli bir artışla, BM’nin 2017 girişimi kapsamında Yemen’in ikinci en büyük bağışçısı.