Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İngiltere’den Lübnan’a ‘Dengeli hükümet’ çağrısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere’nin Beyrut Büyükelçisi Hugo Shorter, Lübnan’da dengeli ve yeni reformları uygulayacak bir devlet kurma çağrısında bulundu.

Şarku’l Avsat’ın aktardığına göre Shorter, toplantıdan sonra yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Hükümetin dengeli bir ilerleme kat etmesi için kabinede her partiden üyelere yer verilmesi önemli. Lübnan hükümeti denge ve reforma ihtiyaç duyuyor. Daha fazla bu şekilde bekleyemez. Lübnan’ın dengeli ve tarafsız bir pozisyonda, dünyaya olumlu sinyaller veren ve istikrarı tehdit eden tek taraf ve parti olmadan olumlu hareket etmesini umuyorum. Hükümette 30 bakanlık pozisyonu var. Bunların hepsi için eşit bir dağılım yolu izlenmeli. Hepimiz bununun zorlukları biliyoruz, ancak ülkeyi ilerletebilmek için bir çözüm bulmayı umuyoruz”.

Görev süresinin dolmasının ardından, Beyrut’tan ayrılmadan önce eski Cumhurbaşkanı Emin Cemayel’e yaptığı veda ziyaretinde konuşan Shorter Lübnan’ın Sedir Konferansının yol haritasına göre çalışmasının önemini vurguladı.

Büyükelçi, “Sedir Konferansı reformların uygulanması ve donör ülkelerin yatırımları için bir yol haritası belirledi. Bu haritaya uymak çok önemli. Bu sadece donör ülkelerin isteklerini karşılamak için değil, bir hükümetin mümkün olan en kısa zamanda kabul edilebilir bir çözüme dayanması için de önem arz ediyor” diye kaydetti.

İngiltere’nin yeni Beyrut Büyükelçisi Chris Rampling’ın diplomatik görevine Eylül ayında başlaması bekleniyor.