Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İngiltere’den Putin’e yakın zenginlere misilleme tehdidi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, zenginliklerini Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile olan bağlantılarına borçlu olan İngiltere’deki Rusların, iki ülke arasındaki casus krizinde misilleme olarak İngiliz polisi tarafından hedef alınabileceğini söyledi.

Johnson BBC’ye verdiği röportajda, Salisbury’de eski casus Sergey Skripal ve kızının sinir gazına maruz kaldığı olaya değindi. Doğrudan Putin ile bağlantıları olan bazı insanların servetinin nedeninin bu ilişki olduğunu ifade eden Johnson, polise, servetlerinin kaynağını açıklamayan ve yolsuzluk yapan bu şahıslara karşı onları adalete teslim etme emrinin verilebileceğini dile getirdi.

Fransa’dan İngiltere’ye destek

Diğer yandan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, zehirleme olayını ‘Rusya’nın dışında başka kimsenin yapacağına dair hiçbir mantıksal açıklama olmadığını’ düşünen İngiltere Başbakanı Theresa May ile dün görüşmesinin ardından açıklama yapan Elysee Sarayı, Fransa’nın zehirleme olayında Moskova’yı sorumlu tutan Londra’yı desteklediğini vurguladı.

May dün, 23 Rus diplomatı sınırdışı etme kararı aldıklarını bildirmiş ve bunun Soğuk Savaş döneminden bu yana gerçekleştirilen en büyük ihraç olacağına dikkat çekmişti.

Zehirleme olayına karıştığını reddeden Moskova’nın ise, Londra’nın bu kararına benzer şekilde cevap vermesi bekleniyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı bugün yaptığı açıklamasında, Rus diplomatları sınırdışı etme kararından sonra İngiltere’ye karşı misilleme eylemi üzerinde düşündükleri bilgisini verdi.

Londra’nın olayla ilgili soruşturmada, Moskova ile işbirliği yapmayı reddettiğini ifade eden Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, diğer ülkelerin de dava hakkında bilgi sahibi olmadan İngiltere ile dayanışma göstermesine şaşırdıklarını söyleyerek, gerçeğin örtbas edildiğini vurguladı.