Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İngiltere’den ‘Üç Silahşörler’e müebbet | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiliz hükümeti, terör suçlarından ve orduya saldırı amaçlı komplo kurma cezalarından yargılanan ve kendilerine ‘Üç Silahşörler’ diyen İngiliz hücre üyelerine ömür boyu hapis cezası verdi.

Tutuklular, geçtiğimiz ağustos ayında, İngiltere’nin merkezindeki West Midlands’da, araçlarına dinleme cihazı konularak yakalanmış, araçlarında bomba ve kesici alet saptanmıştı.

Üçü de saldırı planlarını inkâr ederek, gizli bir memur tarafından kendilerine komplo kurulduğunu iddia etmişlerdi. 12 günlük araştırma sonrası ise iddiaları suçlu oldukları kesinleşti.

Polisin araştırmasının ardından, Henry Gulup Nuvid (29), Habib Hüseyin (25) ve Mohibur Rahman (33)’ın cezalarına 20 yıl daha eklendi.

3 şüphelinin mahkûm edilmesinden 22 saat kadar önce, jüriler saldırı planını elden geçirdi. Saldırı planının ise; 2013 yılında Londra’da bir sokakta Lee Rugby isimli bir İngiliz askerini bıçaklanarak öldürüldüğü saldırıya benzer bir saldırı planı olduğu açıklandı.

Aynı suçlamalardan tutuklu Tahir Aziz (38) adındaki dördüncü şüpheli aleyhine ömür boyu hapis cezasına hükmedildi.

Hüküm çıkarıldıktan sonra mahkeme salonundan çıkartılan mahkûmlardan biri, “Yalanlarıyla mutlu olmalarını isterim” diye haykırdı.

Hâkim ise tutukluya hitaben, “Bunların hiçbir hükmü yok! West Midlands Polisi ve güvenlik güçlerinin terörle mücadele biriminin girişimi olmasaydı, ülkede terörist saldırılar meydana gelecekti!” şeklinde cevap verdi.

Jüri üyeleri ise, kendilerini ‘üç silahşör’ olarak nitelendirenlerin şifrelenmiş Telegram mesajları ile yolladıkları mesajlara daha önceden ulaşmış.