Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İngiltere’den UNRWA için yeni yardım paketi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere’nin Ortadoğu’dan Sorumlu Bakanı Alistair Burt, ülkesinin Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu’na (UNRWA) 9 milyon dolar değerinde yeni yardım paketi sağlayacağını açıkladı.

Burt, açıklamasında, “Her zamankinden daha çok hizmet etmesi gereken UNRWA, son zamanlarda yoğun bir ekonomik baskı altında. Bu kurum Filistinlilerin Ortadoğu’da tutunacağı bir daldır” dedi.

İngiltere tarafından sağlanan yeni ek yardımların, 500’den fazla çocuğun eğitim gördüğü UNRWA okullarının açık kalmasını ve 3.5 milyon milyon mülteciye sağlık desteği sağlamayı hedeflediğini belirten Burt, “Bu yardım, UNRWA’nın sarf ettiği önemli çabaları destekleyeceğimizi gösteriyor” şeklinde konuştu.

Açıklamasında, UNRWA’nın finans sıkıntısı çekmesinin yıkıcı bir etkiye sebep olabileceğini vurgulayan Burt, bu durumun bölge istikrarına da etki edeceğini sözlerine ekledi.

Burt, açıklamasında, son olarak, UNRWA finansörlerine ajans tarafından mültecilere sağlanan yardımların kesilmemesini garanti altına alma çağrısı yaptı.

İngiliz hükümeti, geçtiğimiz Mart ayında, Filistinli yoksulların eğitim ve sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam etmeleri için yardımlarını sürdüreceğini açıklamıştı.

ABD ise geçtiğimiz günlerde UNRWA’ya yaptığı yardımları durdurduğunu açıklamış, bu durum pek çok ülkenin tepkisini çekmişti.