Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İngiltere’nin ardından Yeni Zelanda’da ‘zehirleme girişimi’ soruşturması | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yeni Zelanda Polisi, eski Rus ajanı ve kızının zehirlenme olayının ardından, 2006 yılında Auckland’da kimliği belirsiz bir kişi tarafından bir Rus ajanına yönelik zehirleme girişimi ile ilgili soruşturma başlatıldığını doğruladı.

Eski Rus casus Sergey Skripal ve kızı Yulia’nın İngiltere’nin Salisbury bölgesinde Rus askeri sinir gazıyla saldırıya uğrayıp zehirlenmesinden bir hafta sonra, Boris Karpiçkov adlı eski bir KGB ajanı İngiliz televizyonunda olayı anlattı.

Karpiçkov, Moskova’daki üst düzey yöneticileriyle birlikte İngiltere’ye kaçtıktan sonra Yeni Zelanda’da gizlenmeye çalıştığını söyledi. ‘Günaydın İngiltere’ programına katılan Karpiçkov, bir gün bir kişinin, Auckland’ın en işlek caddelerinden biri olan Quenn Caddesi’nde kendisini takip ettiğini, bir ara kendisine yaklaştığını ve daha sonra uzaklaşmaya başladığında yüzünde bir çeşit toz sprey hissettiğini belirtti.

İki ay içerisinde 30 kilo kaybetti

Başının dönmeye başladığını söyleyen Karpiçkov, aynı akşam vücudunda kızarık döküntülerin görüldüğünü, olayın ardından geçen iki ay içerisinde çok sayıda sağlık sorunu yaşayarak 30 kilo kaybettiğini söyledi.

Karpiçkov hakkında soruşturma açıldı

Yeni Zelanda polisi, 1990’ların sonlarında İngiltere’ye kaçan Rus ve Litvanya istihbarat ajanı Karpiçkov hakkında bir soruşturma başlattı.

Polis, Karpiçkov’un Yeni Zelanda’da bulunduğu Haziran 2006 ile Ekim 2007 tarihleri arasında ülkede olduğunu bildiklerini belirtti. Dosyanın geniş olması nedeniyle, değerlendirmenin muhtemelen biraz zaman alacağı kaydedilen açıklamada, Eski Rus casus Skripal ve kızı Yulia’ya yapılan saldırıdan önce, isimlerinin, Rus gizli servislerinin elindeki 8 kişilik ölüm listesinde olduğu vurgulandı.