Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İngiltere’nin başkenti Harrods | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Londra’ya her gittiğimde alışveriş için değil, gezmek ve seyretmek için genellikle Harrods’a giderim. Çünkü insan oranın yoğunluk ve izdihamında bizzat kendini unutmaktadır. Harrods’un tarihi, 160 yıldan daha fazla bir geçmişe uzanmaktadır. Harrods, Charles Harrod tarafından inşa edilmiştir.

Söz konusu mağaza, önceleri çay ve gıda satışının yapıldığı küçük bir ticarethane imiş. 1983 yılında bir yangın büyük mağazayı tahrip eder. Yangın sonrası Harrod’un oğlu, biri Bodrum kat olmak üzere yedi kattan oluşan Harrods’u yeniledi. Söz konusu mağazanın sloganı ise “her insan için her şey ve her yerde” şeklindedir. Herhangi bir şey istediğinde tek yapman gereken, çeşidi ne olursa olsun istediğin şeyin ismini söylemendir. İstediğin şeyi depolarda aramaya başlarlar. Depolarda bulamadıklarında onu ya yaparlar ya da bir yerden temin ederler. Hatta bir fil bile istesen sana verecekleri cevapları; “Fili nereye göndermemizi arzu edersiniz” şeklinde olur.

Doğrusu Harrods, istediğin her şeyi sana sunmaya hazırdır. Örnek verecek olursak; menkul kıymetlerini satın alabilir, sana tenis kortunu kurabilir, golf oyununu öğretebilir, çocukların için uygun bir okul araştırabilir, sana orta Afrika’ya bir seyahat düzenleyebilir, sana dünyadaki herhangi bir tiyatro rezervasyonu yapabilir, sana Rolls-Royce arabasını kiralayabilir. Ayrıca düğün töreninin düzenlenmesini üstlenebileceği gibi uzun bir ömür yaşadıktan sonra sana uygun cenaze işlemlerini de üstlenebilir.

Kraliçe Elizabeth saygınlığına rağmen, Buckingham Sarayı’nın ihtiyaçlarını bu mağazadan temin etmek için bizzat kendisi oraya giderdi. Daha önce Mısırlı iş adamı Muhammed Fayed 615 milyon cüneyh gibi bir meblağla bu köşkü satın aldı. Ancak oğlu Dudu, prenses Diana ile beraber bir trafik kazasında öldüğünde, dolaylı bir yolla kraliyet ailesinin kendisini öldürmek için komplo kurmakla itham etti. Sonunda bu yerin kraliyet ailesiyle bir bağlantısı kalmadı. Son olarak Katar devleti 2010 yılında 1 milyar 500 milyon cüneyh gibi bir meblağla mağazayı satın aldı.

Mağaza, dörtgen 90 bin metre yüz ölçümüne dağılan 300 bölümden oluşmaktadır. Mağazada beş binden fazla görevli çalışmaktadır. Yıllık 15 milyon 1 kişi ziyaret etmektedir. O bir kişi ise benim.

Mağaza 1949 yılında 100.yılını kutladığında dünyadaki bütün ticaret mağazalarından tebrik telgrafları yağdı. Harrods’ın kabul ettiği en güzel kutlama, Harrods‘ın çalışanı bir annenin bir coğrafya testi şeklinde verdiği küçük bir çocuktan geldi. Bu testteki soru ve cevaplar aşağıdaki şekildeydi;

Fransa’nın başkenti neresidir: Paris.

İtalya’nın başkenti neresidir: Roma.

İngiltere’nin başkenti neresidir: Harrods.

Halen bu kutlama telgrafı, soru ve cevapları söz konusu çocuğun resmiyle beraber duvarlardan birine asmaktadırlar. Mağaza sahipleri o günden bugüne bu çocuğa Londra’ya geldiğinde yolculuk, ikame ve yemek biletlerini ücretsiz temin etmektedirler. Bu hak çocuğun ölümüne kadar devam edecektir.