Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İnguşetya’da terör operasyonu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rus güvenlik güçleri, terör saldırıları gerçekleştirmeyi planlayan 1’i kadın olmak üzere 4 teröristin İnguşetya bölgesinde yer alan Nazran şehrinde dün yürütülen operasyon sonucu etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Rusya Ulusal Terörle Mücadele Komitesi (NAK) tarafından dün yapılan resmi açıklamada, terör saldırıları gerçekleştirmeyi planlayan teröristlerinin Nazran şehrinde bulundukları tespit edilerek teslim olmaları yönünde çağrı yapıldığını fakat bunu reddeden teröristler ile yaşanan çatışma esnasında 3 teröristin öldürüldüğü, diğerinin ise sağ olarak ele geçirildiği bildirildi.

İnguşetya Devlet Başkanı Yunus-Bek Yevkurov, yaklaşık iki ay önce terör ve aşırılık yanlılarının ortadan kaldırılması yönündeki kararlılığını dile getirmişti.

İnguşetya’nın Rusya’nın en güvenli bölgelerinden olduğunu söyleyen Yevkurov, Nisan ayında gazetecilere verdiği röportajda şunları söylemişti; “Suç oranını büyük ölçüde iyileştirebildik. İnguşetya’daki terör ve aşırılık yanlılarını ortadan kaldırabiliyoruz. Dini görüş, sosyal düzey ve yaşlarına bakılmaksızın teröristleri kınamak için fikir birliğimiz var.”

Terör operasyonları yoğunlaştı

Rus güvenlik birimleri, Rusya’da yapılacak 2018 Dünya Kupası nedeniyle olası saldırılara karşı tüm güvenlik önlem ve tedbirlerini alıyor.

Bu bağlamda, Rus güvenlik birimleri 4 Mayıs tarihinde Yaroslavl şehrinde düzenlenen bir operasyonda, DEAŞ terör örgütüne bağlı bir hücreye mensup ve terör saldırısı düzenleme hazırlığında olan 5 teröristi yakaladı.

Rusya Federal Güvenlik Servisi ayrıca, 17 Aralık’ta St. Petersburg’da düzenlenen bir operasyonda uluslararası düzeyde aranan DEAŞ’a mensup bir teröristin tutuklandığını açıkladı.

2018 FIFA Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak olan şehirlerden Kaliningrad da 23 Mayıs tarihinde düzenlenen operasyonlarda, Orta Asya Türk Cumhuriyetleri’nden gelen 8 kişi teröre destek verdikleri şüphesiyle yakalandı.

Rusya Federal Güvenlik Servisi, gözaltına alınan şüphelilerin DEAŞ’a bağlı El-Tevhid Vel-Cihad örgütünde faaliyet gösterdiklerinin ve Suriye’deki örgütle temas halinde olduklarının kanıtlandığını aktardı.

Rus güvenlik güçleri, ayrıca Haziran ayı başlarında Sibirya’daki Krasnoyarsk şehrinde uluslararası terör örgütleriyle bağlantılı oldukları şüphesiyle 11 kişinin tutuklandığı bildirdi.

Rus makamları, özellikle Suriye’deki Rus askeri müdahalesinin başlangıcından bu yana genel olarak ülke genelinde güvenlik önlemlerini sıkılaştırdı.