Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Myanmar’a karşı uluslararası yaptırım çağrısında bulundu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nden bugün yapılan açıklamada, 400 binden fazla Rohingyalı Müslümana uyguladığı ‘etnik temizlik’ ile göç etmeye zorlayan Myanmar ordusuna karşı dünya liderlerine yaptırım uygulama çağrısında bulundu.

Rohingyalı mültecilerin komşu Bangladeş’e kitlesel göçü, acil insani duruma dönüştü. Yardım örgütleri, her gün gelmeye devam eden ve yarısından çoğu çocuk olan mültecilere yardım etmeye çalışıyor.

Birçok Rohingyalı, sahip oldukları tek şey olan battaniyeleri altında muson yağmurlarından korunmaya çalışıyor.

Myanmar, bütün mültecilerin geri dönüşünü kabul etmiyor

Myanmar hükümeti pazar günü yaptığı açıklamada, bütün mültecilerin geri dönüşünü kabul etmediğini, mültecilerin ağustos ayında polis teşkilatına saldırılar düzenleyip Myanmar ordusunun askeri bir tepki vermesine neden olan militanlarla bağlantılı olmakla suçladı.

Mültecilerin geri dönüşünü engelleme girişimi, BM Genel Kurulu’nda sınır kentlerinde toplanan tüm Rohingyaların geri dönmesi için Myanmar’a karşı uluslararası baskıyı artırması için çağrıda bulunması beklenen Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina’yı öfkelendiriyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, yerinden olmuş kişilere ‘güvenli ve gönüllü bir dönüş’ isteyerek, bütün hükümetleri, Rohingya’ya karşı devam eden acımasızlıkları nedeniyle yaptırım uygulamaya çağırdı.

“Myanmar Ordusu’na yaptırımlar ve silah ambargosu uygulamalı”

Bildiride, “BM Güvenlik Konseyi ve ilgili ülkeler, Rohingyalı Müslümanlara karşı yürütülen etnik temizlik operasyonlarını sonlandırması için Myanmar Ordusu’na yaptırımlar ve silah ambargosu uygulamalı” ifadeleri yer aldı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, BM Genel Kurulu’nu bu krizi öncelikli olarak değerlendirip, ihlallere karışan Myanmar subaylarının varlıklarını dondurma ve seyahat yasakları çıkarmaya çağırdı.

Şiddet, Rakhine eyaletinin büyük bölümünü üç haftadan fazla bir sürede harabeye çevirdi. Bangladeş’teki kamplardan, sınırın diğer tarafında neredeyse her gün yangın çıktığı görülüyor.

Rakhine’den yaklaşık 30 bin Budist ve Hindu da göç etti.

Dünya Rohingya mülteci krizini korku ile izlerken, budistlerin hakim olduğu Myanmar’da azınlık olan Rohingyalılar konusunda etkili bir adım atılmıyor.