Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İnsan Hakları Yüksek Komiseri’nden uluslararası topluma Myanmar çağrısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, Arakanlı (Rohingyalı) Müslümanların maruz kaldığı tüm insanlık suçları, cinayetler ve işkencelere yönelik kanıtların toplanması için uluslararası bir mekanizma kurulması yönünde uluslararası topluma çağrıda bulundu.

İnsan Hakları Konseyi’ne atanmasından bu yana ilk kez açıklama yapan Bachelet, Konseyi bu yönde bir karar vermeye çağırarak, çıkacak karar tasarısının uluslararası mekanizma kurulmasının onaylanması için BM Güvenlik Kurulu’na (BMGK) gönderilmesini istedi.

Bağımsız bir araştırma ekibi tarafından geçtiğimiz ay hazırlanan raporda, Myanmar ordusunun Arakanlılara karşı ‘soykırım niyeti olduğuna’ ve savaş suçları işlediğine dair kanıtların varlığına işaret edilmiş ve Genelkurmay Başkanı Ming Aung Hlaing ve yardımcısı da dahil olmak üzere üst düzey 6 askeri yetkilinin yargılanması gerektiği belirtilmişti.

700 bin Arakanlı göç etmek zorunda kaldı

Myanmar Ordusu, geçtiğimiz yıl Arakan eyaletindeki polis noktalarına saldırı düzenleyen Arakan Rohingya Kurtuluş Ordusu’nu şiddetle bastırmış, bu da, yaklaşık 700 bin Müslüman Arakanlının komşu Bangladeş’e kaçmasına yol açmıştı.

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Arakan’da şiddetin yaşandığı ilk aylarda, 730’u 5 yaşın altında çocuk olmak üzere en az 6 bin 700 kişinin öldürüldüğünü açıklamıştı.