Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İnsani Yardım Örgütleri, Myanmar’ı boykot edeceklerini açıkladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Uluslararası insani yardım örgütleri, Bangladeş’ten Rakhine Eyaleti’ne (Arakan) dönecek olan Arakanlı (Rohingyalı) mülteciler için ülkelerinde düzenlenen yeni kampları boykot edeceklerini belirterek, Arakanlıların evlerine dönmelerine izin verilmesi gerektiğini belirtti.

Save the Children ve Oxfam da dahil olmak üzere çok sayıda insani yardım örgütü ortak bir açıklama yaparak, Myanmar’ın geçtiğimiz günlerde “Arakanlı mültecileri Bangladeş’ten iki ay içinde geri almaya başlayacağız” ifadesinden dolayı endişe duyduklarını vurguladı.

Yardım örgütleri ortak açıklamalarında, “Kamp ya da kamp benzeri merkezlerin olmaması lazım. Eğer Arakanlılar için böyle kamplar kurulmuşsa orada çalışmayacağız. Geri dönüşün gönüllü olması gerek” ifadelerini kullandılar.

Bölgedeki şiddet son aylarda gerilerken, Arakanlılar hala sınırı geçip, Bangladeş’e kaçmaya devam ediyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Arakanlı mültecilerin ülkelerine geri dönmeye başlamadan önce, ülkeye barış gelmesinin gerekli olduğunu vurguladı.

Ağustos ayından bu yana, 620 bin’den fazla Arakanlı, Myanmar ordusu tarafından maruz kaldıkları şiddet içerikli ‘etnik temizlik’ sebebiyle, Bangladeş’teki Cox’s Bazar’a kaçmıştı.

Mülteciler kampta yaşayacak

Myanmar ve Bangladeş, Kasım ayında Arakanlı mültecilerin geri dönmesi için bir anlaşma imzaladı. Ancak Bangladeş, Myanmar’a dönenlerin Arakan’daki geçici kamplarda yaşayacaklarını belirtmişti.

Birleşmiş Milletler (BM), Myanmar ordusu tarafından birçok köyü yok edilmiş olan Arakanlılara karşı ‘etnik temizlik ve soykırım’ operasyonları uygulandığını açıklamıştı.