Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İnsanoğlunun Ay’a ayak basışının 48. yıldönümünde ‘Uzay Müzayedesi’ | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Sotheby’s müzayede evi, Ay yüzeyine inen ilk uzay mekiği Apollo 11’in inişinin 48. yıldönümünde açık arttırma düzenliyor.

‘Uzay Müzayedesi’nde ABD’li astronot Neil Armstrong’un çantası ve çantasında getirdiği uzay tozları, açık arttırmaya çıkarıldı. Ziyaretçilerine rüyalarını gerçekleştirme ve 1969’un temmuz ayında Apollo 11 ile yolculuğa çıkan astronotların sahip olduğu bazı eşyaları satın alma fırsatı sunan müzayede, kapılarını 20 Temmuz’da açıyor. Bu tarihi olayın üzerinden uzun zaman geçmiş olmasına rağmen, yaşanan bu tarihi an, hafızalardaki tazeliğini korumayı sürdürüyor. Armstrong’un çantası, müzayedenin en önemli parçası olarak görülüyor. Çantanın 4 milyon dolara alıcı bulması bekleniyor. Çanta, uzay uçuş ekibinin dönüşünden sonra anlaşma gereği saklanmıştı. Sotheby’s müzayede evi müdür yardımcısı Kassandra Hatton, Rueters haber ajansına yaptığı açıklamada, çantanın Houston’daki Johnson uzay merkezinde bir kutu içerisinde muhafaza edildiğini, mahkeme kayıtlarına göre 2014’te çantayı çalan Kansas müzesi müdürünün garajında ortaya çıktığını söyledi.

Ay’ın keşfi için yolculuğa çıkan ve uzay mekiği hizmet modüllerinden birinde oksijen deposunun patlaması sonucu görevi tamamlamadan dönüş yapmak zorunda kalan Apollo 13 uzay mekiğinin uçuş planına ait öğelerde, müzayedenin satış listesinde bulunuyor. Müzayede ayrıca Ay fotoğraflarından oluşan bir koleksiyon da içeriyor. Bazı fotoğraflarda, NASA’nın altmışlarda fırlattığı uzay mekiklerine ait, Ay’ı yakından ve uzaktan görüntüleyen kameralardan görüntüler de bulunuyor. Bu görüntüler, Ay’ın yüzeyine indikten sonra iki yıl boyunca kaydedilen ve diğer uçuş planlarında çokça yararlanılan görüntüler olma özelliği taşıyor.