Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Instagram kurucuları Facebook’tan istifa etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Güvenilir kaynaklardan elde edilen bilgilere göre ünlü sosyal medya platformu ‘Instagram’ kurucuları, Facebook’taki görevlerinden istifa ettiklerini açıkladı. İstifa nedenlerinin ise Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in fotoğraf paylaşım sitesi olan Instagram’ın çalışmalarına müdahale etmesi olduğu belirtildi.

Bloomberg haber ajansına göre Kevin Systrom ve Mike Krieger, Facebook, Instagram’ı 2012 yılında satın aldığından beri büyümeye devam etmek için Facebook altyapısına ve kaynaklarına güvenirken marka bağımsızlığını ve site üretimini sürdürmeyi başardı. Ancak son dönemde Mark Zuckerberg’in sürekli hale gelen müdahaleleri nedeniyle hayal kırıklığına uğradılar. Kaynaklara göre Zuckerberg, Facebook’un geleceği konusunda Instagram’a gittikçe daha fazla güvenmeye başladı.

Kimliğinin açıklanmasını istemeyen kaynaklar, kurucuları olmaksızın, Instagram’ın bağımsız bir projeden çok Facebook grubuna bağlı bir sektöre dönüştürmek için daha fazla entegre bir hal alacağını söyledi.

ABD’li ‘New York Times’ gazetesi, daha önce Systrom ve Krieger’in Facebook’tan ayrılacağına işarette bulunmuştu. Systrom ve Krieger bunu online bir mesajla onaylamıştı. Öte yandan Facebook şirketi ise bu konuya ilişkin yorumda bulunmamıştı.

Mark Zuckerberg ise yaptığı bir açıklamada “Systrom ve Krieger, olağanüstü birer üretim lideri. Birlikte çalıştığımız 6 yıl içinde çok şey öğrendim ve bundan büyük keyif aldım” ifadelerini kullandı.

Krieger ve Systrom, Instagram’ı kurup 6 yıl önce 715 milyon dolar karşılığında Facebook şirketine sattı. Instagram o dönemde 13 personel ve 30 milyon kullanıcıya sahipti.

Şimdi ise Instagram aylık 1 milyardan fazla kullanıcıya sahip bulunuyor. Sosyal ağda ana haber servisinden sonra uygulama Facebook grubundaki en büyük reklam geliri kaynağı oldu.