Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Instagram’ın akıl ve ruh sağlına etkileri | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Sosyal medyanın popüler fotoğraf sitesi Instagram, kullanıcılarının ruhsal ve zihinsel sağlığını büyük ölçüde etkiliyor.

İnsanların refah seviyesini artırmak amacıyla 2017 yılında kurulan Royal Society For Public Health (RSPH) adlı kuruluş 14-24 yaş arasını kapsayan bir anket gerçekleştirdi. Ankette, beş sosyal medya platformu, Twitter, Facebook, Youtube, Snapchat ve Instagram hakkında sorular soruldu.

İngiliz gazetesi The Guardian’a göre anket ile kullanıcıların hayatlarını etkileyen platformlar hakkında değerlendirme yapıldı.

Listenin en sonunda Instagram bulunuyor. Anket sonuçlarına göre Instagram uyku sırasında kişinin kendi imajını kötü şekilde algılamasına yol açıyor.

Ankete katılanların büyük çoğunluğuna göre Instagram daha samimi bulunurken yalnızlık hissini de hafifletiyor. Instagram ile etkileşim diğer platformlara göre çok daha fazla. Ancak araştırmaya göre bu etkileşim ruh ve zihin sağlığı üzerinde oldukça etkin. Özellikle gençler bu durumdan fazlasıyla etkileniyorlar. Erkekler daha çok araba fotoğraflarına bakıyor, erişemedikleri şeyler onları depresyona itebiliyor.

Blog yazarı Talia Stone’un da uzun süredir en fazla etkileşime girdiği sosyal medya platformu Instagram. Zira bu platformda insanlar gündelik hayatlarına dair “story” adı verilen anlık hikaye paylaşımlarında bulunuyor. Stone yaptığı açıklamada “Bu sosyal platformların temel amacı kişilerin sosyal iletişimi geliştirmek” değerlendirmesinde bulunuyor.