Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Interpol Başkanı Meng Hongwei’nin başına ne geldi? | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Uluslararası Polis Teşkilatı (Interpol) Başkanı Meng Hongwei’nin Interpol’ün Fransa’nıon Lyon kentindeki Merkezi’nden Çin’e yaptığı seyahat esnasından kaybolması üzerine Çin yönetimi sessizliğini koruyor.

Pekin, şu ana kadar herhangi bir açıklama yapmazken Fransa basını, Çin Dışişleri Bakanlığı’nın Meng hakkında açıklama taleplerine cevap vermediğini bildirdi.

Interpol ise dün, Çin yönetiminden, teşkilatın “kayıp” Başkan’ın nerede olduğuyla ilgili resmi bir açıklama yapmasını istedi.

Fransa polisi, Cuma günü, aynı zamanda Çin Kamu Güvenliği Bakan Yardımcısı da olan uluslararası yetkilinin ortadan kaybolmasıyla ilgili bir soruşturma başlattı.

Durumu araştırdığını belirten Paris, Meng Hongwei’nin eşinin aldığı tehditler hakkındaki “endişelerini” dile getirdi.

Fransa İçişleri Bakanlığı, polisin Hongwei’nin eşini ve çocuklarını koruma altına aldığını açıkladı. Bakanlık tarafından yayınlanan bildiride, Fransa’nın, Interpol Başkanı’nın durumu nedeniyle şaşkınlık duyduğu ve eşinin aldığı tehditler konusunda endişeli olduğu kaydedildi. Reuters’e konuşan Fransız polis kaynakları, soruşturmanın Fransa’da “endişe verici bir kayıp” adı altında yürütüldüğünü belirtti.

Hongwei’nin ailesi, bir hafta önce Çin’e gitmek üzere Fransa’dan ayrıldığından beri kendisinden haber alamamıştı. Eşi, Perşembe gecesi Lyon polisine, kocasının kaybolduğunu ve 25 Eylül’den bu yana ondan haber alamadığını bildirmişti.

Kaynakların Şarku’l Avsat’a aktardığına göre, Meng Hongwei birkaç gün önce, Stockholm’den gelen bir uçakla Çin’e uçmuştu. Öte yandan Interpol, “Konu hakkındaki incelemenin Fransa ve Çin’deki ilgili yetkililerin sorumluluk alanında olduğunu” söylemekle yetindi.

Hong Kong’da yayınlanan “South China Morning Post” gazetesinin haberine göre, Meng Hongwei’nin Çin’de soruşturma altında bulunduğu ve yetkililerin onu geçtiğimiz hafta havalimanına indiğinde bilinmeyen nedenlerden dolayı gözaltına almış olabileceği belirtildi.

Gazetede ayrıca, Çinli bir kaynağın şu ifadelerine yer verildi: “Meng Hongwei Çin’de soruşturmaya tabi tutuluyor. Ülkeye gelir gelmez “sorgu makamları” tarafından sorguya çekildi.” Gazete, Meng Hongwei adının Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı’nın web sitesinde bakan yardımcısı sıfatıyla yer aldığını, ancak Komünist Parti Komitesi’ndeki makamını geçtiğimiz Nisan ayında kaybettiğini söyledi. Son yıllarda, Çin hükümetinin yolsuzlukla ilgili davalarda soruşturmaya tabi tutulduklarını haftalar hatta aylar sonra duyurmasıyla birlikte, üst düzey Çinli yetkililerin bilinmeyen bir şekilde ortadan kayboldukları birkaç dava ortaya çıkmıştı. Meng’in Çin’e gitme sebebi ise henüz açıklığa kavuşmadı. Reuters’in bildirdiğine göre, Meng’in ortadan kaybolmasıyla ilgili soruşturma hakkında bilgi sahibi olan Meng Hongwei bir şekilde Çinli yetkilileri kızdırdığı ve bunun sonucunda gözaltına alındığı yönünde.”

Çinli yetkililerle sürekli temas halinde olduklarını söyleyen Fransa İçişleri Bakanlığı, Cuma günü, Pekin’deki Interpol irtibat bürosunun açıklama istemesi sonrasında, Çinli yetkililerin henüz açıklama yapmadıklarını belirtti. Alman haber ajansı DPA’nın bildirdiğine göre, Interpol Genel Sekreteri Jürgen Stock tarafından yayınlanan bir bildiride ise şu ifadelere yer verildi: “Interpol, resmi kanallar aracılığıyla Çinli yetkililerinden Başkan Meng Hongwei’nin durumu hakkında açıklama yapılmasını istedi. Interpol Genel Sekreterliği, Başkan’ın güvenliğiyle ilgili kaygıları gidermek için Çin makamlarından resmi bir yanıt almayı bekliyor.”

Interpol’ün internet sitesinde yer alan bilgilere göre 2016 yılında Interpol başkanı olarak seçilen 64 yaşındaki Meng Hongwei’nin görev süresi 2020’de sona eriyor. Meng, Interpol Başkanı olarak teşkilatın üye devletler tarafından seçilen yürütme komitesine başkanlık yapıyor. Hongwei ayrıca, Interpol’ün Komite kararları ve yıllık olarak yapılan Genel Kurul kararlarına bağlılığından da sorumlu.

Hukuk grupları, Pekin’in, yurtdışında yaşayan muhaliflerini takip etmek için Meng Hongwei’nin Interpol başkanlığı görevini kullanmaya çalışması konusundaki endişelerini dile getirdi. Pekin, uzun yıllar boyunca, yabancı ülkeleri, yolsuzluk ve terörle suçladığı Çinli vatandaşların tutuklanması ve sınır dışı edilmesi konusunda kendisine yardımcı olmaya zorlamıştı. Öte yandan diplomatlar, Interpol Başkanı’nın rolünün büyük ölçüde onursal olduğunu, günlük yönetim işlerini teşkilatın genel sekreteri Jürgen Stock ve ekibinin yürüttüğünü söylüyor.

Interpol’ün internet sitesine göre, Meng Hongwei ceza hukuku ve polis teşkilatı alanında yaklaşık 40 yıllık bir tecrübeye sahip ve yasal kurumlar, uyuşturucu ve terörle mücadeleyle ilgili meseleleri denetliyor. Interpol çalışanları ve unsurları, acil durumlardaki yolculuklarını hızlandıran, bununla birlikte ilgili ülkelerde herhangi bir hak veya dokunulmazlık sağlamayan özel pasaportlara sahipler.