Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Interpol Başkanı Meng Hongwei’nin istifası kabul edildi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Paris/Şarku’l Avsat

Uluslararası Kriminal Polis Teşkilatı (Interpol) Genel Sekreteri Jürgen Stock, teşkilatın eski başkanı Meng Hongwei’nin istifasını “kabul” etmekten başka seçeneği olmadığını söyledi. Meng Hongwei, Çin’e gerçekleştirdiği ziyaret sırasında ortadan kaybolmuştu.

Meng Hongwei, 7 Ekim’de ani bir kararla istifa edeceğini duyurdu. Eşi ise bu tarihten 11 gün önce Meng Hongwei’nin Çin’de kaybolduğunu duyurmuştu.

Meng Hongwei’nin istifasından sonraki gün Merkezi Fransa’nın Lyon kentindeki Interpol’e bir e-posta gönderildi. Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı çok fazla ayrıntıya girmeden Meng’in rüşvet alarak kanunları ihlal ettiğini duyurdu.

Stock olaydan üzüntü duyduğunu belirttiği açıklamasında şunları söyledi:

“Olayla ilgili daha fazla bilgi verilmesi gerekiyor. Tıpkı diğer ülkeler gibi Çin’in de kararlarında egemen olduğunu kabul etmeliyiz. Biz soruşturma açtığımızı söyledik. Soruşturma devam ediyor. Başkan istifa etti. Bunu kabul etmeliyiz.”

Genel Sekreter, Meng’in imzasının olduğu istifa dilekçesi hakkında de “Zorla yaptırıldığına dair bir şüphe bulunmuyor” dedi.

Fransız Le Monde gazetesi bugün teşkilat tarafından alınan mektubun iki satırdan oluştuğunu ancak el yazısıyla atılan bir imza bulunmadığını duyurdu. Gazete, Interpol’deki mektupta “Kanun ihlalinden şüphelenildikten sonra Interpol başkanlığı görevimden gönüllü olarak istifa ediyorum” ifadelerinin yer aldığını aktardı.

İstifa eden Interpol eski Başkanı’nın eşi Grace Meng, ekim ayında Fransa’da BBC ile yaptığı röportajda eşinin hayatta olduğundan şüphe duyduğunu söylemişti.

Çin’de Kamu Güvenliği Bakan Yardımcısı olarak görev yapan Meng, 2016’nın kasım ayında Interpol Başkanı seçilmişti.

Meng’in halen iki yıl görev süresi bulunuyor. Bu süreçte görevi yürütecek yeni başkanın 18-21 Kasım tarihleri arasında Dubai’de yapılacak genel kurul toplantısında seçilmesi bekleniyor.