Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Interpol’ün eski Başkanı Mıng Hongvey’in eşi tehdit edildi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Çin’de gözaltında bulunan Uluslararası Polis Teşkilatı (Interpol) eski Başkanı Mıng Hongvey’in eşi Mıng Grace, eşinin kaybolmasından saatler sonra telefonla tehdit edildiğini açıkladı.

Grace, AP’ye verdiği demeçte Fransa’nın Lyon kentindeki evinde bulunduğu sırada telefonunun çaldığını ve Çince konuşan bir kişinin “Konuşma, yalnızca dinle. Fransa’ya sadece senin için iki ekip geldi. Yerini biliyoruz” dediğini söyledi.

Eşinin Çin’de kaybolmasından bu yana ilk kez konuşan Mıng Grace, kosasının Pekin tarafından gözaltında tutulduğuna dair açıklama yapılmasından önce uzun zamandır kayıp olduğunu, nerede olduğuna dair ne kendisine ne de başkasına bilgi verilmediğini belirtti. Grace “Çin’de yetkililerin ortadan kaybolması yaygın bir hal aldı” ifadesini kullandı.

Mıng Hongvey’in eşi, ailesinin başına gelenlerden dolayı üzüntü duyduğunu belirtti.

Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı, geçen pazartesi günü, Mıng Hongvey’in, hakkındaki rüşvet suçlamaları nedeniyle gözaltında tutulduğunu açıklamıştı.

Bakanlık, düzenlenen toplantı sonrasında yaptığı açıklamada Hongvey hakkında rüşvet aldığına ve belirli dönemlerde yasaları ihlal ettiğine dair suçlamalar nedeniyle soruşturmaların devam ettiğini belirtti.

Grace ise Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada yöneltilen suçlamalara ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

“Bunlar, uzun süre gözaltında tutmak için ileri sürülen bahanelerden başka bir şey değil. Eşi olarak şunu söylüyorum; Hongvey böyle bir şey yapmadı.”

Mıng Grace ayrıca banka hesaplarını kamuya açık hale getirmeye hazır olduklarını söyledi.

Grace ve çocukları Fransa koruması altında bulunuyor. Lyon’daki yetkililer, Mıng Grace’in dediği gibi Çinli ekiplerin şehre gönderilip gönderilmediğini öğrenmek için soruşturma yürüttüklerini bildirdi.

Çin Komünist Partisi üyesi olan ve daha önce Çin Kamu Güvenliği Bakan Yardımcısı olarak görev yapan Mıng Hongvey 2016 yılında Interpol Başkanı seçilmişti.