Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Interpol’ün eski Başkanı’nın eşi: Eşimin hayatta olduğundan emin değilim | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Üç haftadan uzun bir süredir kayıp olan Interpol’ün eski Başkanı Meng Hongwei’nin eşi Grace Meng, Çinli yetkililer tarafından gözaltına alınan eşinin yaşadığından emin olmadığını söyledi.

BBC’ye röportaj veren Grace Meng, kaybolduğu günden bu yana eşinden haber alamadığını, kendisinin de tehdit telefonları aldığını dile getirdi.

Eşinin son olarak 25 Eylül’de Lyon’dan Çin’e giderken kendisine ‘Telefonumu bekle’ mesajı attığını belirten Meng, bunun ardından eşinden içeriğinde bıçak emojisi olan bir mesaj aldığını ve bunu eşinin tehlikede olduğu şeklinde yorumladığını ifade etti.

Meng, “Bunun siyasi bir soruşturma olduğunu düşünüyorum. Onun hayatta olduğundan emin değilim” diyerek Çin’in yapabileceklerinin bir sınırı olmadığını belirtti.

Meng Hongwei, Interpol’deki görevinden istifa etmişti.

Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Güvenlik Bakanlığı, bu ayın başlarında yaptığı açıklamada Meng Hongwei’nin yolsuzluk soruşturması kapsamında gözaltında tutulduğunu belirterek, “Yasanın önünde ayrıcalık ve imtiyaz olmaz. Yasayı ihlal eden herkes ciddi şekilde cezalandırılmalıdır” ifadeleri kullanılmıştı.