Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak Başbakanı İbadi askerlerinin özgürlüğünü kutluyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Pazar günü Musul şehrine ulaştı. Silahlı kuvvetleri, 8 ay süren savaş sonunda DEAŞ’ın üç yıllık kuşatmalarını sona erdirerek ‘Kesin Zafer’ kazanmanın sevincini yaşadı.

Savaş Musul’un büyük bölümünün yıkılmasına, binlerce kişinin ölümüne ve milyonlarcasının evsiz barksız kalmasına sebep oldu.

Eski Şehir’de, militanların çürümüş cesetleri ile doldu. Silahlı örgüt başka bir mekânda barikat kurdu.

DEAŞ, Musul’da ölümüne savaşmaya yemin etti.

Irak Ordu Sözcüsü Tuğgeneral Yahya Rasul, geçtiğimiz gün resmi televizyon kanalında yaptığı konuşmasında, Dicle nehrinden yüzerek kaçmaya çalışan 30 radikalin öldürüldüğünü bildirdi.

Şehrin dar bir bölgesinde kuşatma altında kalan radikaller, açlık sorunları yaşayan, korkan, yaralı halde olan ve savaştan kaçan binlerce sivilin arasında, bomba intihar eylemleri düzenlemeyi planladılar.

Irak Hükümeti, kendi saflarındaki hasarın hacmini açığa vurmuyor, fakat ABD Savunma Bakanlığı’ndan hasarla mücadele için bir fon talep edildi.
Musul’da savaşı sürdüren terör örgütünün kaybı yüzde 40’a ulaşmış durumda.

ABD Savunma Bakanlığı, 2018’de Irak güçlerine desteğe devam etmek için, bütçesinden 1.269 milyar dolar talepte bulundu.

Musul’un geri alınmasından sonra Irak’ta DEAŞ’ın kontrolü altında olan araziler, on binlerce kişinin yaşadığı şehrin batı ve güneyindeki kırsal ve çöl bölgeleriyle sınırlı kalacak.

Terörle mücadele kuvvetlerinin resmi basına aktardığı bilgilere göre, Eski Musul’daki Dicle nehrinin kıyısında bulunan bayrak kaldırdı.

Ortak operasyon komutanlığı, büyük zaferin başarısını vurgulayarak, Eski Musul’u tamamen özgürleştirmek için kalan onlarca metrenin artık korunduğunu doğruladı.

Ninova eyaletindeki yerel bir kaynağın belirttiğine göre, DEAŞ, Eski Musul’daki yenilgiden sonra, Musul’un batısındaki Teafer’i alternatif karargâh olarak aldıklarını söyledi.

Kerkük’teki yerel kaynağın verdiği bilgiye göre, “Kerkük Havice’deki DEAŞ basın elemanları, Musul’daki son kalelerde, güvenlik güçlerinin ilerlemesini engellemek için, kadın intihar bombacılarının kullanıldığını gösteren video klipler yayınladı.”

Irak Kuvvetleri, örgüt ile gerçekleştirilen şiddetli savaş sonrası, Eski Şehir’in tamamen özgürleştiğini ilan etmeden önce DEAŞ’ın bulunduğu güney bölgesini taradı.
Irak hükümetinin örgüte karşı kazandığı zaferin, yakın zamanda resmen ilan edilmesi bekleniyor.

İngiliz yayın organı BBC’nin Musul’dan naklen yayınladığı habere göre, bölgede halen silah sesleri duyabilmek mümkün, fakat ABD öncülüğündeki koalisyon tarafından bombalama durdurulmuş durumda.