Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak Başbakanı İbadi, ‘Silahsızlandırma Kampanyası’na başladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak’ta ordu dışındaki tüm grup, kurum ve örgütlerin silahsızlandırılması kampanyası başladı.

Başbakan Haydar İbadi, silahsızlandırma kampanyasına, Irak’ın en büyük pazarlarından biri olan Sadr City semtindeki Meredi Pazarı’ndan başlamayı seçti.

Tarihsel olarak Meredi Pazarı ikinci el ürünlerin alım ve satımında Bağdat’taki pazarların en büyüğü olarak biliniyor. Saddam rejiminde bile denetimlerin sıkılığına rağmen çalıntı ve illegal malların satıldığı, sahte paranın dolaşıma sokulduğu bir yer olarak biliniyor.

Bağdat Operasyonlar Komutanı Korgeneral Celil Rubai liderliğindeki teftiş yaklaşık 2 saat sürdü ve tutuklama emri çıkartılan bir kaç tacirin yakalanmasına ilaveten çok sayıda farklı silahın toplandığı açıklandı. Komutanlık, teftiş sırasında el konulan silah ve diğer malzemelerin fotoğrafını yayınladı.

Irak Meclisi Güvenlik ve Savunma Komitesi, hükümetin bu alandaki faaliyetlerini doğru yönde attığı değerlendirmesinde bulundu.

Komitenin üyelerinden olan Muhammed Karbuli Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Bağdat’ın içinde ne gariptir ki her türlü silahın bulunduğu bazı alanlar var ve bu nedenle de devletin bu silahları toplamasını ve vaat ettiği gibi elinde tutmasını istiyoruz” dedi.

Karbuli, “Bu adım çok önemli ve yalnızca Meredi pazarında değil, diğer bölgelerdeki silahlı çetelere de baskın düzenlenmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi ve ekledi “Başbakan İbadi, Karrada semtinin silahlardan arındırılmış olduğunu belirtti. Ancak ne yazık ki bazı parti karargahlarında hala silahlar var, silahlı gruplar ruhsatlı da olsa Bağdat sokaklarında basitçe silah taşıyabiliyor ve tehdit dolu mesajlar verebiliyor. Biz, terör örgütü DEAŞ’ın sınır dışı edilmesinden sonra istikrarlı bir şekilde ilerlemek istiyoruz.”

Karbuli, “Şu anda hükümet tarafından yetkisiz silahları geri çekme ve sosyal medya vasıtası ile net bir şekilde ticaret yapan tacirlerin ve kaçakcıların tutuklanmasında alınan tedbirler için Güvenlik ve Savunma Komitesinin desteğini” dile getirdi ve ardından “Bu da toplumdaki tüm anormallikleri kontrol altına alınması için daha güçlü operasyonlar gerektirir” dedi.

Buna karşılık, güvenlik uzmanı Fadıl Ebu Ragıf Şark’ul Avsat’a yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Bu, şu anda Irak toplumu için tehdit oluşturan bazı kabilelerin silahlarını takip etmek için Orta Fırat’ta operasyonlara hız kazandırmaya başlıyor.”

Aynı bağlamda, Bağdat İl Meclisi Güvenlik Komitesi, Meredi Pazarı’nda bazı silahların ele geçirildiğini doğruladı.

Bağdat İl Meclisindeki Güvenlik Komitesi üyesi Saad Mutallibi, “Bazı üyeler tarafından devlete ait silahların satılması yönünde önemli bir sorun var. Bazıları askeri çatışmalar veya başka koşullar altında kaybolduklarını iddia ediyorlar ancak gerçekte onları satıyorlar. Meredi Pazarı’nda ele geçirilen devlet silahları, içinde bulunan seri numaralar aracılığıyla izlenebilir, bu silahların verildiği insanlar kolayca tespit edilebilir” dedi.