Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak, biri Suriyeli 6 teröristi idam etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Bağdat/Şarku’l Avsat-Erbil/İhsan Aziz

Irak hükümeti, hakkında terörle ilgili suçlamalar bulunan 6 kişinin bu hafta idam edildiğini açıkladı.

Adalet Bakanlığı’ndan dün yapılan açıklamada, Irak vatandaşının kanının kutsallığını çiğneyen 6 kişi hakkında verilen idam cezalarının, bu hafta uygulandığını belirtti.

Açıklamada ayrıca uygulamanın, kararların kesin olarak verilmesinden, hükümlerin resmi olarak ilan edilmesinden ve Kamu Savcılığı’nın hükmün uygulanması için gereken tüm prosedürleri tamamlamasından sonra gerçekleştiği ifade edildi. AFP’nin haberine göre Nasiriyye şehrindeki bir sağlık çalışanı, söz konusu kişiler arasında Suriye uyruklu bir kişinin de bulunduğunu bildirdi.

Barzani, ‘Teayuş’ döneminin mezuniyet törenine katıldı

Öte yandan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) hakim olan Kürdistan Demokratik Partisi’nin (KDP) lideri ve Kürt Peşmerge Güçleri’nin Başkomutanı Mesud Barzani, Peşmerge Özel Kuvvetleri’nden son 6 ay içerisinde eğitimini tamamlayarak mezun olmaya hak kazanan 176 öğrenci için düzenlenen mezuniyet törenine katıldı. Mezun olan öğrencilerin dönemine ‘et-Teayuş’ adı verildi.

Erbil’de düzenlenen törene, Peşmerge Bakanı’na vekaleten Kerim Sincari katıldı. Sincari, yaptığı konuşmada, “Peşmerge güçleri, terörle mücadele, DEAŞ’a karşı koyma ve Kürdistan halkını tehlikelerden koruma konusunda başarıyla görevini yapmaktadır” diyerek övgüde bulundu.

Peşmergelerin mezuniyet töreni, KDP’nin 72’nci kuruluş yıldönümüne denk geldi. Bu sebeple konuşma yapan Barzani, “Kürdistan bölgesindeki, her birimizin kusur ve etkisinin bulunduğu iç durumu iyileştirmeye yönelik reformlar gerçekleştirmek için harekete geçilmeli. Hızlı ve kapsamlı adımlar atılmadı. Tüm bunlar adil ve şeffaf parlamento seçimlerinin gerçekleştirilmesi ayrıca Kürdistan bölgesinde yeni ve güçlü bir hükümetin kurulması başarılır. Bu durum, hepimizin onay ve desteğini alır. Böylece hükümet harekete geçip, istenen radikal reformları gerçekleştirebilir” şeklinde konuştu.

Barzani: Seçimlerin ertelenmesinden yana değiliz

Mesud Barzani, 30 Eylül’de yapılacak milletvekili seçimlerinin ertelenmesinden yana olmadıklarını, seçimlerin zamanında yapılmasını desteklediklerini açıkladı. IKBY seçimlerine gölge düşürülmemesi için Birleşmiş Milletler (BM) başta olmak üzere uluslararası kuruluşları seçimlerde gözlemci olmaları için davet eden Barzani, “Seçimin ertelenmesi yerine nasıl temiz, sorunsuz ve şeffaf bir seçim yaparız diye düşünmeliyiz” şeklinde konuştu. IKBY’deki tüm partilere çağrı yaparak, seçimlerin zamanında yapılması gerektiğini ve KDP olarak seçimlerin hiçbir şekilde ertelenmesinden yana olmadıklarını ifade etti.